Gündem

Kimse beklemiyordu! İstanbul'da 5 bin kişi işten çıkarıldı!

İstanbul büyükşehir Belediyesi’nde işten çıkarılmalar devam ediyor.

HERKES ŞOK OLDU

İşten çıkarılmalarının artmasıyla birlikte herkes şok oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) 27 Haziran’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlık koltuğuna oturan İmamoğlu yaklaşık 5 bin kişinin işine son verdi.

Yenişafak gazetesinin haberine göre, İBB iştiraklerinden İSTAÇ A.Ş.’den 200, İstanbul Güvenlik A.Ş.’den 750, Metro İstanbul A.Ş.’den 200, Boğaziçi Yönetim A.Ş.’den 200, Park ve Bahçelerden 185, İspark A.Ş.’den 246, Beltur A.Ş.’den 175, Medya A.Ş.’den 72, Kültür A.Ş.’den 17 ve Belbim A.Ş.’den de 5 işçinin işine son verildi. Çoğu yıllardır İSMEK’te çalışan 2 bin 652 kişi de iş sözleşmesi yenilenmediği için fiili olarak işten çıkarıldı.

EYLEMLERİNİ DEVAM ETTİRECEKLER

Ekrem İmamoğlu’nun başkanlığını yaptığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait şirketlerden atılan işçiler dün belediye önünde oturma eylemi yaptı. Gerekçe gösterilmeden işten çıkartıldıklarını savunan 250’ye yakın kişi, İBB binası önünde saat 11.00 sularında toplanıp çeşitli sloganlar attı. İşlerine iade edilmek isteyen işçiler, yönetimden makul bir açıklama yapılıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini kaydetti.

İstanbul Güvenlik A.Ş.’de çalışan Yusuf Pınar, işten atıldığını SMS’le öğrendiğini anlattı. Kendilerine hiçbir açıklama yapılmadan kapının önüne konulduklarını ifade eden Pınar, “Başkan İmamoğlu’dan bir açıklama duyana kadar burada beklemeye devam edeceğiz. Bizim tek isteğimiz işimize geri dönmek” dedı.

İŞTEN ÇIKARILDIĞIMI ÖĞRENDİM

İstanbul Güvenlik A.Ş.’den çıkartılan Melih Yardımcı ise “Her zaman görevimizi en doğru şekilde yerine getirdik. Vardiyamı teslim almaya gittiğimde işten çıkarıldığımı öğrendim. Bu kadar emek verdiğimiz, hak ederek girdiğimiz işimizden bu şekilde atılmak bizi çok üzdü” şeklinde konuştu.

İspark A.Ş.’den çıkartılan Dinçer Töreli, “Bir mesajla işten çıkartıldık. Bu bizi son derece rencide etti. Hakkımızı alana kadar direneceğiz. Başkan İmamoğlu’na oy verdik, buna rağmen işten atıldık. O bizden oy istedi, biz de verdik. Yine de bizi işten çıkarttı. Verdiği sözlerin hiçbirini tutmadı. İşçi haklarından bahsediyordu, hepimizi kapının önüne koydu” dedi.

Yine İspark A.Ş.’den çıkartılan Taner Sürmez de şunları söyledi: “Güneşin altında saatlerce çalıştık, sesimizi çıkarmadık. Bize bankamatik memuru diyorlar. Ben bankamatik memuru değilim. Biz alın terimizle ekmeğimizin peşindeyiz.”

MERAK KONUSU OLDU

İşçilerin işten çıkarılmasının ardından akıllara daha fazla işçinin işinden olup olmayacağı sorusu geldi. Önümüzdeki süreçte daha ne kadar işçinin işten çıkarılacağı merak konusu oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı