Kendi işinin patronu olmak isteyen girişimcilere Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) müjde! 65 bin TL’ye kadar destek almak mümkün!

İş kurma hayali olanlara KOSGEB tarafından sağlanan destekler vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Bu kapsamda iş kurmak isteyenlere KOSGEB’in belirlediği sektörlerde ilk kuruluş yardımı olarak 5 bin TL’den başlamak üzere bazı destekler aktif olarak verilmeye devam ediyor. Bir çok girişimci bu desteklerden faydalanarak kendi işinin patronu olma hayalini gerçekleştiriyor.

Gözden kaçırmayın

Son Dakika: 4425 numarasına mesaj atanlara 30.000 40.000 50.000 TL Ödeme Verilecek! Son Dakika: 4425 numarasına mesaj atanlara 30.000 40.000 50.000 TL Ödeme Verilecek!

 “ Geleneksel Girişimci Programı”

Girişimciye destek olmak amacıyla devam ettirilen proje “ Geleneksel Girişimci Programı” olarak adlandırıldı. Proje kapsamında belirli sektörlerde 65 bin TL’ye kadar hibe desteği sağlıyor. Hibe desteğinden faydalanmak isteyen girişimciler ilk olarak bir iş fikrine sahip olmak zorunda. Daha sonra KOSGEB tarafından verilen girişimcilik eğitimini tamamlama koşulu var.

Bu destek programının amacını girişimcilerinn kurduğu yeni işletmelerin hayatta kalma oranlarını arttırmak olduğunu açıklayan kurum, geleneksel girişimcinin yanında duracağını ifade ediyor. Geleneksel Girişimci Eğitimi’ni tamamlamış olan girişimcilerin başvurabileceği destek programı ilan edildiği tarihten bu yana büyük ilgi görmüş durumda. Peki başvurular nasıl yapılıyor ve şartlar neler?

Şartlar Neler

●     Girişimcinin kurduğu işletme, KOSGEB’e başvuru tarihi itibari ile son 1 yıl içerisinde kurulmuş olmalı.

●     Girişimcinin işletmesini kuruluş tarihinen 3 yıl öncesinden programa başvurduğu tarihe kadar, gerçek kişi statüsünde bir firması olmamalı ve herhangi bir firmada yüzde 30 ve üzeri ortaklığı olmamalı.

●     Girişimci daha önce bu programdan yararlanmış olmamalı.

Eğer bu şartları karşılıyor iseniz Geleneksel Girişimci programına başvuru yapabilirsiniz. Yapılan başvurular KOSGEB Müdürlüğü tarafından değerlendirilerek onaylama sürece geçiliyor. KOSGEB başvuruları değerlendirirken en çok şu hususlara dikkat ediyor;

Dikkat Edilenler

●     Girişimcinin bilgi ve tecrübesinin işi yürütmek açısından uygu ve yeterli olup olmadığı.

●     Destekten yararlanmak amacıyla, mevcut başka bir işin devamı veya genişletilmesi gibi muvazaalı bir şekilde işletme kurulup kurulmadığı.

Gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra verilen hibe desteği ile işini büyütmek isteyen vatandaşlar kendi işinin patronu olma hayalini devlet desteği de alarak gerçekleştirmiş oluyor.