KDV, MTV, ÖTV, KYK gibi borçların yapılandırılmasına imkan tanıyan 7326 sayılı yapılandırma kanunundan faydalanmak için son günler geldi çattı! Vergi borcu yapılandırmak için bu hafta son!

Gelir Vergisi, kurumlar vergisi, KDV, MTV, ÖTV, tüm idari para cezaları ve KYK borcu ödemelerinde yapılandırmadan faydalanmak isteyenler için son hafta geldi çattı. 9 Haziran 2021 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 7326 sayılı yapılandırma kanunundan faydalanmak isteyen 4 milyondan fazla insan, vergi dairelerine akın etti. Borçlarını henüz yapılandırmayanlar ise son başvuru tarihinin ne zaman olduğunu araştırmaya başladı. Peki vergi borçlarının yapılandırma süresi ne zaman bitiyor? Yapılandırma hangi borçları kapsıyor? Tüm bu soruların yanıtı Tümhaber.com'da...

Vergi borçlarını yapılandırmak için son tarih ne zaman? 

Yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerin 30 Eylül Perşembe gününe kadar vergi dairelerine müraacat etmeleri gerekiyor. Başvurular 30 Eylül Perşembe günü mesai bitiminde kadar kabul ediliyor. 

Gözden kaçırmayın

Vakıfbank bankasından haber var! 7000 TL ödeme verilecek! Başvuru bayramdan sonra da devam edilecek Vakıfbank bankasından haber var! 7000 TL ödeme verilecek! Başvuru bayramdan sonra da devam edilecek

Hangi borçlar yapılandırılabiliyor?

Bu yapılandırmayla; başta vergi ve prim borçları olmak üzere çok sayıda kamu kurum ve kuruluşuna olan kesinleşmiş borçların cezaları kaldırılarak güncelleniyor ve borçlulara taksitle ödeme kolaylığı sağlanıyor. Ayrıca ihtilafların sonlandırılması amacıyla dava safhasında olan alacaklar da bu kanunla yapılandırılabiliyor. Yine hakkında vergi incelemesi bulunan mükellefler de incelemelerin bitimiyle birlikte düzenlemeden faydalanabiliyor. Beyan dışı bırakılmış vergiler pişmanlıkla beyan edilerek taksitlendirilebilirken, 2016-2020 dönemi için matrah ve vergi artırımı imkanı da bulunan yasayla, bu artırımı yapan mükellefler hakkında vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmıyor.

Bu kanuna ayrıca işletme kayıtları da düzeltilebiliyor. Yani işletmede mevcut olup kayıtlarda yer almayan emtia, makine, teçhizat, demirbaşlara, kayıtlarda yer alıp işletmede mevcut olmayan emtia, makine, teçhizat, demirbaşlara, kayıtlarda yer alıp işletmede mevcut olmayan kasa mevcudu ile ortaklardan alacaklara ilişkin kayıtlarda düzeltme için başvurulabiliyor.