Kaza Sicili Kabarık Olan Boeing Hakkında Federal Soruşturma Başlatıldı!

ABD'li uçak üreticisi Boeing firmasına karşı bakanlık yetkilileri federal soruşturma başlattı. Söz konusu havayolu araçları üreticisi, Boeing 737 MAX 8 model uçaklarının hatalı üretiminden dolayı eleştiri altında tutuluyordu.

Kaza Sicili Kabarık Olan Boeing Hakkında Federal Soruşturma Başlatıldı!
29 Nisan 2020 - 09:09

Geçtiğimiz sene birden fazla kazaya karışarak düşen uçak modellerinin üreticisi Amerika Birleşik Devletleri (ABD) menşeli Boeing hakkında federal soruşturma başlatıldı. Yapılan açıklamada, ABD'nin en büyük kuruluşlarından bir olan uçak üreticisinin, 737 MAX tipi modellerinin seri üretimi konusunda kusur bulunduğu ifade edildi.


Soruşturma hakkında bir haber yayınlayan Journal gazetesi, 737 MAX uçaklarının üretiminde tehlikeli noktada olası güvenlik sorunlarının bulunduğu belirtildi. Söz konusu tehlikeli hatalar nedeniyle ABD Adalet Bakanlığı firma hakkında federal soruşturma kararı verdi. Federal hava güvenliği düzenleyicileri ve savcılar, kaza sicili kabarık olan Boeing firması için derinlemesine bir tetkike başlamış oldu.


Boeing firması, geçtiğimiz senelerde 737 MAX 8 model yolcu uçağının birden fazla düşüşü nedeniyle eleştirilmişti. Öncelikle 29 Ekim 2018 tarihinde Endonezya menşeli Lion Hava Yolları'nın JT 620 sefer sayılı Cakarta - Sumatra Adası seyahatinin başlangıcında düşen uçak, 189 kişiye mezar olmuştu. Mezkûr uçak kazası, Boeing 737 MAX 8 model uçakların üretim hatası olarak kayda geçen ilk kazası şeklinde yorumlanmıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum