Dünya

Katalonya'dan İspanya Yönetimine Tehditkar Mektup ile Askıya Alınma Süreci

Dünya gündemini uzun süre oyalayan Katalonya’nın bağımsızlık referandumu 1 Ekim’de gerçekleşmişti. Bağımsızlık oyunun %92 oranla sandıklardan çıkmasından kısa bir süre sonra ise bölgede karışıklıklar bir hayli artmıştı. Bu kapsamda İspanya hükümeti ile Katalonya yönetimi arasında ise kritik temaslar kurulmuştu. Katalonya özerk hükümeti başkanı Puigdemont ise 10 Ekim’de gerçekleştirdiği Parlamento konuşmasında şimdilik bağımsızlık ilanının ertelendiğini duyurmuştu. Bu paylaşımdan sonra ise İspanya yönetimi ilan ettiniz mi, etmediniz mi sorusunu yönelterek, Katalonya’dan en kısa süre içerisinde açıklama beklendiğini söylemişti. Bu olaydan sonra ise Puigdemont, Başbakan Mariano Rajoy’a bir mektup göndererek, İspanyol hükümetinin diyalog kurma çalışmalarını engellemesi veya baskılarda ısrar etmesi durumunda parlamentonun bağımsızlık ilanını onaylayacağını açıkladı. Bağımsızlık ile ilgili olarak erteleme yapan Katalonya yönetimi İspanya ile diyalog kurma çabası içerisindeydi ancak İspanya hükümeti, Katalonya’nın ilanını onaylayıp onaylamadığını öğrenmek için çağrıda bulunmuştu.

ÖZERKLİK HAKLARININ ALINMASI İÇİN DÜĞMEYE BASILACAKTI

Bugün saat 11:00 itibariyle Katalonya’ya yapılan çağrı için süre doldu. İspanya hükümetinin anayasanın 155. maddesine dayanarak Katalonya’nın özerklik haklarını elinden alacağını açıkladığı bu süreçte ise Katalonya’dan halen bir yanıt gelmemişti. Katalonya’nın hükümet ile diyalog kurma çabası içerisinde olduğunu beyan etmesinden sonra sürenin dolmasına yakın süreçte ise Puigdemont, eğer İspanya yönetimi diyalog çabasını engellemeye veya baskı kurmaya devam ederse parlamentoda bağımsızlık ilanının verileceğini açıklamıştı.

Puigdemont gerçekleştirdiği konuşmalarda ise İspanya hükümetinin eğer tek beyanının özerklik haklarını askıya almak ise durumun ciddiyetinin farkında olunmadığını dile getirdi. Ancak halen İspanya’dan özerklik haklarının askıya alınması dışında bir tepki ortaya konulmuş durumda değil. Bu halde Katalonya’dan halen yanıt gelmezken, eğer bugün resmi olarak özerklik haklarının askıya alınması ilan edilirse, Katalonya hükümeti parlamentoda bağımsızlık ilanını yapacak. Olası bu durum gerçekleşecek olursa bölgede iç karışıklıkların bir hayli şiddetleneceği düşünülüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı