Karabağ Savaşı Devam Ediyor! Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Ateşkes Şartlarını Açıkladı!

Dağlık Karabağ bölgesinde Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan çatışmaların sona ermesi için yapılan ateşkes çağrıları karşısında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ateşkes için ülkesinin şartlarını açıkladı. Ateşkes'in tek taraflı olmayacağını söyleyen İlham Aliyev işgal altındaki topraklardan Ermenistan askerlerinin çekilmesini istedi.

Karabağ Savaşı Devam Ediyor! Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Ateşkes Şartlarını Açıkladı!
08 Ekim 2020 - 17:10

Dağlık Karabağ'da Ermenistan ile Azerbaycan arasında meydana gelen çatışmalar sonucunda büyük bir savaş patlak verdi. Azerbaycan ordusu tarafından Ermenistan'ın Karabağ'da işgal ettiği Azerbaycan toprakları teker teker geri alınmaya başladı. Yaşanan savaşın ardından tüm dünyadan her iki ülkeye de ateşkes çağrısı yapıldı.

ATEŞKES İKİ TARAFLI OLMALI!

Ateşkes çağrıları ile alakalı olarak ilk defa açıklama yapan İlhan Aliyev ateşkes için şartlarını bildirdi. Ateşkesin tek taraflı olmayacağını ifade eden İlham Aliyev, “Ateşkes iki taraflı olmalıdır. Biz Ermenistan ordusuna Ermenistan topraklarında savaş açmadık. Ateşkes ilan edilirse bu sahada da uygulanmalıdır.” dedi.



ERMENİSTAN İŞGAL ETTİĞİ TÜM TOPRAKLARDAN ÇEKİLMELİ

Ermenistan'ın işgalden vazgeçmesi gerektiğini söyleyen İlham Aliyev, “Ateşkes için öncelikli şartımız Ermenistan'ın işgal ettiği tüm Azerbaycan topraklarını terketmesidir. Bu topraklardan Ermenistan askerleri tamaen çekilmelidir. Bunun için bize bir takvim verilmeli ve bu takvim arabulucu ülkerlerce onaylanmalıdır. Bunun garantisini almak zorundayız. Ayrıca bu takvim Mins Grubu eşbaşkanları tarafından da onaylanmalı. Biz Ermenistan topraklarında bir savaş yapmıyoruz kendi topraklarımızdayız.” ifadelerini kullandı.

ERMENİSTAN TAVİZ VERMEYİ KABUL ETMİŞTİ

Öte yandan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan dün yaptığı açıklamada ateşkes için karşılıklı tavizler vermeye hazır olduklarını beyan etmişti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in ateşkes şartlarına Ermenistan cephesinin nasıl yaklaşacağı merak konusu oldu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum