Daha önce bankalardan kredi ve kredi kartı almış ancak ödemelerini yapmadıkları için sorun yaşamış olan vatandaşlar bankaların kara listesine giriyor. Bu kişilerin daha sonra yeniden kredi almalarına izin verilmiyor. Bankalarla tekrar çalışamayan vatandaşlar ise bu süreçte sorun yaşadıkları için nakit ihtiyaçlarına beklenildiği gibi çözüm bulamıyorlar.

Yaptıkları kredi kartı ya da kredi başvurularının neredeyse tamamı olumsuz olarak sonuçlanıyor. Ancak devlet yeni bir düzenleme ile birlikte bankaların kara listelerinde bulunan vatandaşa destek verecek. Alınan son kararlar ile birlikte kara listede olan vatandaşlara şans niteliğinde 5 bin lira kredi verilecek. Kredi aldıktan sonra hem acil ihtiyaçlarını karşılayıp hem de ödemelerini düzenli olarak yapacak kişiler kara listeden çıkarak yeniden potansiyel müşteri konumuna yükselecekler.

DEVLET DÜŞÜK FAİZ ORANLARI VE KOLAY ÖDEME SEÇENEKLERİNİ AÇIKLADI

kara-listede-kredi

Kredi tutarı 5 bin lira olarak açıklandı. Kamu bankaları aracılığı ile başvuruların yapılması ve kredi verme sürecinin başlaması bekleniyor. Ödemelerin kontrol altına alınması için yüksek limitli kredi verilmeyeceği belirlendi. Kredinin zamanında ödenmesi ve kara listeden çıkılması üzerine kamu bankalarının vatandaşa vereceği kredi limiti de artacak.

Kredinin faiz oranı da belirlendi. İlk etapta yüzde 1.99 oranında faiz alınması bekleniyordu. Ardından kredinin ödenmesi ve limitin yeniden yükseltilmesinin ardından faiz oranları da düşürülecek. Uzun vadede kredi faiz oranı yüzde 1.59 olarak açıklandı.  

Kredi ödemelerini aksatmadan günü gününe yapan vatandaş yine kamu bankalarından yüzde 1.24 oranında faiz seçeneği ile birlikte 10 bin lira kredi alabilecek. Ardından kademeli olarak oluşan güven ortamında vatandaş istediği miktarda krediye istediği bankadan ulaşabilecek.

KREDİ VADE SAYILARI NE OLACAK?

Alınacak kredinin faiz oranı kadar vade oranları da son derece önemli. 5 bin liralık kredi için devlet 10 aylık bir vade seçeneği sunuyor. Kredi tutarının 10 bin liraya çıkması halinde vade oranı da 36 ay olarak açıklanacak. Devlet desteği olması nedeniyle bankalar ortaya çıkan riski devlet ile birlikte almış olacaklar.