Sağlık

Kapalı Alanlarda Sigara Tüketimine Engel Olmak İçin Yeni Uygulama

İnsan sağlığına oldukça zararlı olan sigaranın kapalı alanlarda tüketilmesine engel olabilmek adına büyük cezalar söz konusu olsa da yine de kimi kafeterya sahipleri bu konuda müşterilerine ayrıcalık tanımakta. Gelen cezaları ödedikten sonra müşterilerinin sigara içmesine müsaade eden kafeterya sahiplerinin artık başının derde gireceği belirtilmişti. Ceza alan kafeterya sahibinin ilerleyen süreçlerde mekanını kapatmak zorunda kalacağı aktarılmıştı. Bununla birlikte müşterilerine sigara içirmeye devam eden ve kapalı ortamlarda yasaklı olmasına rağmen bile bile yasaları çiğneyenler için ‘’Yeşil Dedektör’’ uygulamasının yürürlüğe koyulacağı belirtildi.

Bu uygulamayla birlikte artık sigara yasağını ihlal edenlerin önüne geçileceği belirtiliyor. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın bizzat açıklamasını yaptığı bu uygulamayla birlikte denetimlerin hat safhaya çıkartılacağı belirtilmekte. Android ve IOS işletim sistemine sahip cihazların marketlerinde yer alacak olan uygulamayla birlikte artık sigara yasağını ihlal edenlerin Sağlık Bakanlığı’na anında bildirileceği bilgisi aktarıldı. Vatandaşlarımızın artık çok daha rahat bir şekilde sigara yasağı ihlalinin çiğnendiği bilgisini aktarabileceği ve yetkililerin de bu konuda çok daha titiz bir davranış gösterecekleri belirtilmekte.

Kapanıp Açılır Mekanlar da Kapalı Alan Sayılıyor

Sigara içme oranının düşürülmesi adına uygulanacak olan yeni uygulamada da artık kapanır açılır mekanların da kapalı alan sayıldığı ve yasaları ihlal ettiği bilgisi aktarıldı. Bu uygulamayla birlikte de gerekli açıklamaların yapılabileceği ve sigarasız bir ortamın oluşturulmasının amaçlandığı aktarıldı. Ölümcül hastalıkların meydana gelmesinin ana sebepleri arasında ilk sıralarda yer alan sigaranın tüketilmesinin ciddi anlamda azaltılabilmesi ve de en azından tüketen kişilerin bulunduğu ortamı dumanla kaplamaması için böylesine hassas uygulamalar getirilmekte.

Özellikle de astım hastalarının sigara dışında hiçbir şekilde kirli dumanları bile solumaması gerekmekteyken, bölgedeki kafeterya sahibi müşterilerine sigara içme konusunda hassasiyet ve tolerans tanıyarak pek çok vatandaşımızın hakkını ihlal etmekte ve bu durumdan dolayı yaşanan mağduriyetin de önüne geçilebilmesi adına büyük bir çaba harcanmakta.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı