16 Ocak 2021 Cumartesi 12:43
EGM 2021 Dışarıdan Kadın Erkek Polis Özel Harekat (PÖH) Alımı Olacak Mı?

Emniyet Teşkilatımızın en özel birimlerinden olan Polis Özel Harekat (PÖH) polisi olmak için ne yapmak gerekiyor? PÖH olmak için gereken şartlar, PÖH maaşları ve 2021 yılında yapılacak alımlarla alakalı detayları sizler için hazırladık. 

Özel hareket polislerinin ana görevi ve çalışma alanı terör faaliyetleri içerisinde olan teröristleri etkisiz hale getirmek ve devlete karşı yapılan tüm eylemlere engel olmak geliyor. Diğer memur maaşlarına oranla Polis Özel Harekat (PÖH) maaşları biraz yüksektir.

Ancak belirtmekte yarar var ki son derece kutsal ve zorlu bir görev olsa da en tehlikeli meslek grupları arasında yer almaktadır. Polis Meslek Yüksek Okulu’nda 2 yıl eğitim almalısınız.

Daha sonra ise meslekte nasıl ilerlemek isterseniz sınavlara girerek meslek içerisinde yükselme şansınız olacaktır. 2020 yılında Polis Özel Harekat PÖH maaşları 6000 TL civarındadır.

Özel harekat polisi olmak için ne yapmak gerekiyor?

Özel harekat polisi olmak için 2 farklı yöntem mevcut. Bir PMYO öğrencisi, öğrenciliği esnasında özel harekat polisi olmak istiyorum yönündeki tercihi yapabilir. Bununla birlikte bir polislik kadrosunda görevini ifa etmekte olan bir polisin de müracaat etmesi ve gerekli şartları sağlaması halinde özel hareket polisi olması mümkündür. 671 sayılı KHK ile bu konuyla alakalı bir düzenleme yapıldı ve polislik kadrolarında çalışanların özel hareket polisliği kadrolarına geçiş yapmak için müracaat etmelerinin önü açıldı. Bahsi geçen KHK'nın konuyla alakalı ilgili maddesi aşağıdaki gibidir:

"Özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere, yirmi sekiz yaşından gün almamış olmak ve terhis tarihinden itibaren otuz altı aydan fazla süre geçmemiş olmak kaydıyla, en az lise veya dengi okul mezunlarından askerlik hizmetini tamamlamış olanlar, Kamu Personel Seçme Sınavı şartı aranmaksızın, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları ile polis meslek eğitim merkezlerine alınabilir."

671 sayılı KHK'ya göre Kimler özel harekat polisi olabilir?

671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin usul ve esasları uyarınca polislik kadrolarında çalışan herhangi bir memurun özel harekat polisliğine geçiş yapabilmesi için aşağıdaki şartları taşıması gerekiyor:

-Adayların 28 yaşından gün almamış olmaları gerekiyor.

-Adayların terhis tarihiyle başvuru tarihi arasında en az 3 yıllık süre bulunması gerekiyor.

-Başvuru için KPSS şartı aranmıyor, adayların en az lise düzeyinde eğitim almış olması gözetiliyor.

-Özel harekat olarak göreve başlamak isteyen adayların kendilerine uygulanan fiziki yeterlilik sınavıyla birlikte mülakat sınavında başarı olması ve polis eğitim merkezlerinde eğitim görmesi de özel harekat olabilmek için sağlanması gereken şartlardan bir diğeri.

PÖH ALIMI OLACAK MI?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, EGM'ye PÖH alımı hakkında yaptığı açıklamada, "Artık dışardan özel harekat polisi almayacağız. Öyle bir şey söz konusu değil" demişti. Bu açıklamayı Bakan Soylu kesin bir dille yapmış ve artık çok ciddi ihtiyaç olmaması durumunda açıktan özel harekat polisi alımı yapılmayacağını söyledi.

PÖH OLMAK İSTEYEN LİSE MEZUNU ADAYLARIN İZLEMESİ GEREKEN YOL

Lise Mezunları Özel Harekat Polisi (PÖH) Nasıl Olabilir?

Polis Özel Harekat olmak isteyen bir aday öncelikle EGM bünyesinde polis olarak göreve başlamalı. Zira bundan sonra PÖH alımları teşkilat içerisinden yapılacak. 

Lise mezunu adayların PÖH olmaları için izlemeleri gereken yol ise PMYO. Lise mezunu adaylar öncelikle ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na yani üniversite geçiş sınavına katılacaklar. Adayların bu sınavdan belirli bir düzeyde puan almaları gerekiyor. 

YKS'den istenilen düzeyde puan alan polis adayları daha sonra Polis Akademisi Başkanlığı'nın ilanlarını takip edecekler. Kurum tarafından yayımlanan Polis Meslek Yüksekokulu Sınavlarına, YKS puanları ile başvuru yapacak adaylar, başvuru şartlarını sağlamaları durumunda polislik için başvuru yapacaklar. Mülakat ve sağlık aşamalarını geçen adaylar 2 yıl polislik eğitimi alıp daha sonra göreve başlayacaklar. 

Polis olan adaylar daha sonra EGM tarafından duyurulacak PÖH alımı sınavlarına başvuru yaparak, özel harekat polisi olabilecekler. 

8000 POLİS MEMURU ALIMI YAPILACAK

Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ÖSYM tarafından lisans mezunları için yapılan 2019 veya 2020 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavlarının birinden P3 puan türünden en az (60,00), önlisans mezunları için yapılan 2020 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı P93 puan türünden en az (65,00) ve üzeri puan alanlar arasından 06/06/2015 tarihli ve 29378 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinde belirtilen diğer şartları taşımak kaydıyla lisans mezunu (5.440) erkek, (960) kadın, önlisans mezunu (1.360) erkek, (240) kadın olmak üzere toplam (8.000) öğrenci alımı yapılacaktır.

Adaylar, 08-21 Aralık 2020 tarihleri arasında http://www.pa.edu.tr adresinden e-devlet şifresi ile giriş yaparak ön başvurularını yapabileceklerdir.

Sınavlarda başarılı olarak Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde eğitim gören ve eğitim sonunda başarılı olan adayların polis memuru olarak atamaları yapılacaktır.

Söz konusu alıma ilişkin giriş koşulları aşağıda belirtilmiştir. Alıma ilişkin sınav takvimi Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden (www.pa.edu.tr) ilan edilecektir.

Diğer kaynaklardan yapılan açıklamalara itibar edilmemesi önemle duyurulur.

Emniyete 500 kadın özel harekatçı geliyor

Emniyet Genel Müdürlüğü, 500 kadın özel harekat polisinin mezun olacağını duyurdu.

EGM’nin Twitter’dan yaptığı videolu paylaşımda, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da konuşmasına yer verildi.

Bakan Soylu, konuşmasında, “Türkiye’de ilk kez, 500 kadın özel harekat polisini mezun edeceğiz. Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda yapılacak. Biz de heyecanla bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Tumhaber.com


Son Güncelleme: 16.01.2021 12:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Pöh mağduru 2020-11-28 20:19:43

Pöh alımları dışardan olsun alımlar meslek içi olmasın

Avatar
Pöh adayı 2020-12-04 22:04:35

Alımlar dışardan olsun meslek içi olmasın

Avatar
Kpss mağduru 2020-12-26 23:35:30

Sayın bakanim alımlar meslek içi değil dışardan olmasını temenni ediyoruz lütfen sesimizi duyun

Avatar
KPSS şartı kaldırılsın 2020-12-25 19:27:11

Alımlar dışardan olsun meslek içi olmasın

Avatar
Süleyman SOYLU 2020-12-01 02:12:02

Söz verdim ama tutmadım