Ekonomi

Kadınlara erken emeklilik fırsatı! Doğum borçlanması nedir? Doğum borçlanması nasıl hesaplanır?

Türkiye’de kadınlar hem evin yükünü hem de iş hayatının stresini bir arada yürütmeye çalışıyor. Zor şartlar altında çalışan kadınlar için de erken emeklilik fırsatı sunuluyor. Kadınların erken emekli olması için de doğum borçlanması imkanı veriliyor. Bu imkanlar kadınlar erkeklere göre daha önce emekli olma fırsatı yakalıyor.  Kadınlar arasında en fazla merak edilen Doğum borçlanması nedir? Doğum borçlanması nasıl hesaplanır? Sorularının cevapları merak konusu oldu. Peki, Doğum borçlanması nedir? Doğum borçlanması nasıl hesaplanır?

Doğum yapan kadınların çalışamadıkları dönemler için prim ödeyerek emekliliklerini erkene almaları için uygulanan doğum borçlanması hakkındaki bütün detaylar haberimizde.

DOĞUM BORÇLANMASI NEDİR?

Türkiye de erkek çalışanlar kadar kadınlarda erken emekli olmak istiyor. Emekli olarak rahat bir hayat sürmek isteyen kadınlar devletin kendilerine vermiş olduğu bazı hakları kullanarak erkeklerden daha önce emekli olma şansını yakalıyor. Erkeklere verilen askerlik borçlanmasının bir benzeri çalışan kadınlara da doğum borçlanması olarak veriliyor. Böylelikle kadınlar daha erken yaşta emekli olma fırsatı yakalıyor.

Kadınların ilk defa sigortaya dahil oldukları tarih itibarıyla doğan çocukları için  doğum borçlanması yapma imkanı bulunuyor.  Kadın çalışanlar için SGK’ya girişi yıllarından itibaren doğan çocukları için gün borçlanması yapma fırsatı sağlanıyor. Sigortalı durumlarında farklılığa bakılmaksızın 4/a’lı, 4/b’li ve 4/c’li, yani SSK’lı, Bağ Kur’lu ve Emekli Sandığı dahil olmak üzere doğum yapan kadınlar doğum borçlanmasından faydalanabiliyor.

DOĞUM BORÇLANMASI NASIL HESAPLANIR?

Doğum borçlanması hesaplaması yaparken dikkat edilmesi gereken ilk kural, doğum borçlanmasının alt ve üst sınırlarının varlığıdır. Alt sınırı açıklanan brüt asgari ücret olurken, üst sınır ise brüt asgari ücretin yaklaşık 6,5 katı olarak hesaplanmaktadır. Aylık brüt ücret 30’a bölünür ve prime esas günlük kazanç ortaya çıkar. Ortaya çıkan ücretin %32’si de günlük doğum borçlanması miktarını ortaya koyar.

Buna göre 1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında doğum borçlanması için ödeyeceğiniz günlük

– En düşük tutar 27,28,

– En yüksek doğum borçlanma tutarı ise; 177,35 TL’dir.

1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında doğum borçlanması miktarları

– 1 aylık doğum borçlanması primi 818,4 TL

– 2 aylık doğum borçlanması primi 1.636,8 TL

– 3 aylık doğum borçlanması primi 2.455,2 TL

– 6 aylık doğum borçlanması primi 4.910,4 TL

– 1 yıllık doğum borçlanması primi 9.820,8 TL

– 2 yıllık doğum borçlanması primi 19.641,6 TL şeklinde olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı