Aşı olmayana yasak karar uygulanmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kabine Kararları beklenirken sürpriz hamle fırıncılar odasından geldi. İstanbul'un 6 farklı ilçesinde yer alan fırıncıları kapsayan karar ile aşı olmayana ekmek satılmayacağı duyuruldu. 

AŞI OLMAYANA EKMEK YOK

Aşı çalışmaları kapsamında ailk yasak kararı fırıncılar odasından geldi. Ağustos ayının ilk resmi iş gününde İstanbul'da 6 ilçenin fırıncılar odası almış oldukları kararın ayrıntılarını kamuoyu ile paylaştılar. Karara göre; aşı yaptırmayanların ilçelerindeki fırınlara artık giremeyecek ve ekmek satın alamayacak. 

İstanbul Fırıncılar Odası Esenler Temsilcisi Mustafa Çiçek alınan karar hakkında bilgi verdi. Vaka sayılarının artış oranlarına dikkat çeken Mustafa Çiçek günlük vaka sayılarının artmasıyla böyle bir karar almak zorunda kaldıklarını ifade etti. Gidişatı iyi görmediklerini söyleyen İstanbul Fırıncılar Odası Esenler Temsilcisi Mustafa Çiçek üzerlerine düşeni yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Çiçek uygulanacak ekmek satmama kararına dair konuşmasında "Bizler de fırıncılar olarak üzerimize düşeni yapmaya çalıştık. O yüzden fırına gelen vatandaşların aşılarının olup olmadığını kontrol edeceğiz. Aşısı olmayana ekmek satışı yapmayacağız. Şu anda 6 ilçede bu kararı aldık. Bu ilçeler ise Bakırköy, Güngören, Bağcılar, Bahçelievler, Bayrampaşa ve Esenler. Ancak bu kararın en kısa zamanda 39 ilçeye yayılacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

"Tüm Türkiye'ye Yayılsın"

İstanbul Fırıncılar Odası Esenler Temsilcisi konuşmasının devamında bu kararın İstanbul'un 6 ilçesi dışında tüm Türkiye'ye yayılmasını istediklerini de ifade ederek bu şekilde insanların uyarılmış olacaklarını söyledi. Çiçek konuşmasında ayrıca Türkiye'nin bir kapanma sürecine daha gücünün olmadığını ifade etti.