Ağustos ayı Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı ileti bir tarihe ertelendi. Aşı kararları, orman yangıları, doğu illerinde ki sel felaketi ve güvenlik konularının ele alınacağı kabine toplantısına ilişkin son karar ve yeni tarih detayları şöyle;

CUMHURBAŞKANLIĞI KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN?

Ağustos ayının girmesinin ardından kabine toplantısının hemen yapılacağı öngörülüyordu. Basında yer alan haberlerde kabine toplantısı için 2 Ağustos tarihi ön planda tutulurken toplantının öğleden sonra başlaması, kararların ise akşam saatlerinde duyurulması öngörülüyordu. Ancak kabine toplantısının daha sonraki bir tarihe ertelendiği duyuruldu. 

NTV'nin haberine göre, bugün olması beklenen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı 2 Ağustos tarihinde yapılmayacak. Kabine toplantısı önümüzdeki haftalarda başka bir gün gerçekleştirecek. NTV'nin dışında ayrıca Anadolu Ajansı da, gece yarısı yayımladığı gündem özetinde kabine toplantısına dair bilgi geçmedi. Bu kapsamda kabine toplantısının Ağustos ayının ikinci haftası başında yapılması bekleniyor. 

kabine

Kabine Kararları Neler Olacak?

Yeni hafta başında yapılması beklenen ancak ertelenen kabine toplantısının esas gündem maddesi koronavirüs olacak. Salgının yeniden etkisini artırması, günlük vaka sayılarının artması gibi nedenlerden dolayı ek tedbirler alınıp alınmayacağı tartışılacak. Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı ayrıca Bilim Kurulu Toplantısından çıkan tavsiye kararını da görüşecek. 

Bilim Kurulu aşı olmayanların sosyal haklarının kısıtlanması, kalablık etkinliklere dahil edilmemesi ve aşının HES kodu gibi zorunlu olmasını tavsiye etmişti. Kabine aşının yasaklarına dair bu önerileri ele alacak ve kararını açıklayacak.