JP Morgan yayımladığı bir araştırma raporunda, heterodoks politika yapıcıların görüşlerinin, önden yüklemeli ve erken yapılan faiz indirimlerinin, enflasyon beklentilerindeki bozulmanın ve kurdaki değer kaybının Aralık ayında enflasyonda keskin bir yükselişe neden olduğunu belirtmişti.

Aralık ayındaki sürpriz enflasyondan sonra 2022 ve 2023 için enflasyon beklentilerini revize ettiklerini belirten banka, Mayıs ayında enflasyonun yüzde 55 seviyesine ulaşmasını ve Kasım ayına kadar yüzde 50 civarında seyredeceğini öngören banka durumu açıklarken düşündürücü bir cümle kullandı.

2022’nin sonunda enflasyonun yüzde 35 seviyesine düşebileceğini söyleyen JP Morgan, 2023 yıl sonu enflasyon beklentilerini de yüzde 15 olarak revize ettiklerini duyururken şu çarpıcı anlatıma yer verdi;

“Politika yapıcılardan hiçbir pişmanlık işareti görmüyoruz ve bundan dolayı gelecek aylarda sıkı para politikası izleneceğini düşünmüyoruz” diyen JP Morgan, buna rağmen daha fazla parasal genişlemenin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası için bile gerçek üstü olacağını çarpıcı ve düşündürücü bir şekilde dile getirdi.

https _d1e00ek4ebabms.cloudfront.net_production_1b39c396-525c-4a2d-820a-fd882ad4d2f2

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası için bile gerçek üstü” diyerek çarpıcı bir yorum yapan JP Morgan'dan önce Goldman Sachs da Türkiye'ye ilişkin görüş yayınlarken ilginç bir anlatım kullanmıştı;

Goldman Sachs müşterilerine gönderdiği notunda "Yetkililerin TL'ye istikrar kazandırmak için seçtiği olağandışı politika tercihlerini sürdürdükleri göz önüne alındığında bunun gerçekleşeceğine yönelik inancımız güçlü olmasa da, tahminlerimiz ikinci çeyrekte faiz oranlarının sert biçimde yükseleceği yönünde" demişti.

Türkiye olarak yabancı basından, yabancı uzmanlardan, uluslararası dev banka ve kurumlardan “olağandışı politika tercihleri” ya da Merkez Banka’mıza yönelik “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası için bile gerçek üstü” şeklindeki anlatımlar, geldiğimiz noktanın vahametini açık bir şekilde gösteriyor.

Maalesef geçtiğimiz bu tarihi günlerde ülkemiz ile ilgili yorumlar ve anlatımlar ne kadar acı olsa da uzmanların işaret ettiği gerçek de ortada. Enflasyon ve döviz kurları tüm çektiğimiz sancılara rağmen yakın gelecekte de sürecek.

Uzmanlar ayrıca Fed’in Aralık ayı toplantısına ait tutanakların, politika yapıcıların daha erken sıkılaşmaya gitmesini ve bilançosunu küçültmeyi değerlendirdiğini gösterdiğini söyleyerek bu beklentinin, halihazırda dolardaki yükseliş, enflasyondaki artış ve Kovid-19 vakalarıyla mücadele eden gelişen ülkelerin varlıkları üzerinde ek baskıya neden olabileceğini belirtiyorlar.

Görüşlerin bildirildiği geçtiğimiz hafta perşembe günü Malezya ringiti, Türk Lirası ve Tayland bahtı en çok düşen para birimleri olarak dikkat çekmiş ve tahminlerini güçlendirmişti.

kapak_142849-2