İtalya'nın Ünlü Meydanında Kur'an-ı Kerim Okundu! Koronavirüse Karşı Dualar Edildi

Yaklaşık 45 gündür koronavirüs nedeniyle trajik olayların yaşandığı İtalya'nın Carpi şehrinde bir etkinlik gerçekleştirildi. Tüm dinlerin temsilcilerinin katıldığı etkinlikte hep beraber dualar edildi.Katolik ,Ortodoks, Evangelist, Yahudi, Sikh ve Müslüman cemaatler “Salgına karşı birlikte dua ediyoruz” etkinliğinde buluştular. Dua törenine katılan İmam Selmi Kur'an-ı Kerim'den Al-i İmran suresini okudu.

İtalya'nın Ünlü Meydanında Kur'an-ı Kerim Okundu! Koronavirüse Karşı Dualar Edildi
19 Nisan 2020 - 14:21

 

Koronavirüs ölümcül salgınının en çok etkilediği ülkelerin başında gelen İtalya'da tüm dinlere mensup cemaatler bir etkinlikte buluştular. İtalyanların moralini düzeltmek için “Salgına karşı birlikte dua ediyoruz” etkinliği organize edildi.

İtalya'nın Carpi şehrinde bir araya gelen din adamları kendi dinlerinden dualar okudular. Etkinliğe Carpi Belediye Başkanı Alberto Belleli de iştirak etti. Martiri Meydanı'nda buluşan din adamları hep birlikte Allah'a yakardılar.

Düzenlenen etkinliğin amacı hakkında konuşan Belediye Başkanı Bellelli, “Bir süredir çok trajik bir dönemden geçiyoruz. Acı deneyimlerimiz oldu, çok sayıda insanımızı kaybettik. Bugün burada nitelikli bir toplulukla dualarımızı ediyoruz. İtalyan halkı kimsesiz değildir. Koronavirüse karşı mücadele için çalışan doktorlarımız yalnız değildir. Bugün duaların ruhaniyetine teslim oluyoruz. Din ayrımı yapmıyoruz. Her dinden yakarışlar halkımızın moralini yükseltecektir.” dedi.

Gerçekleştirilen etkinlikte İmam Mourad Selmi de müslümanları temsilen Kur'an-ı Kerim'den Al-i İmran suresini okuyarak tüm dünyada salgının sona ermesi için dua etti. İmam Selmi dua ettikten sonra Müslümanların İtalya'nın ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi.

Al-i İmran Suresinin Anlamı Nedir?

Kur'an-ı Kerim'in en çok bilinen surelerinden birisidir. Medine'de indirilmiştir. Al-i İmran suresinin ismi İmran ailesi anlamına gelen “Âl-i İmrân” tamlamasından gelmektedir. İmran ailesi, Kur'an'a göre Hz. İsa'nın annesi Meryem'in babasının ailesidir. Bu surenin genel konusu bu ailenin temsil ettiği peygamberlik, İsa, Meryem ve Hristiyanlık dinidir.

Bu surenin 61. ayeti Mübahele Ayeti ismiyle bilinmektedir. Bu ayete göre Hristiyanlar Hz. Muhammed'in geleceğini haber veren bazı incil ayetlerini görmezden gelerek Hz. Muhammed'in peygamberliğini inkar edip reddetmişlerdir. Ayetlerde dinlerin şirk unsurlarından temizlenmesi gerektiği belirtilmektedir.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum