Dünya

İtalya’da Yer Alan Candela Kasabası, Azalan Nüfusa Çözüm Buldu

Günümüzün en büyük problemlerinden birisi olan göç, büyük bir sorun haline gelmeye başlamıştır. Günümüzde Küçük yerleşim birimlerinden büyük kentlere yapılan göçler beraberinde birçok problem getirmektedir. Büyükşehirlerin zaten fazla olan nüfus yoğunluğu nedeniyle altyapısal problemler ortaya çıkmaya başlamaktadır. Yöneticiler kırsaldan kentlere olan göçleri azaltmak amacı ile kırsal halka birçok teşvik yapmaktadırlar. Bu teşvikler ile geliştirilen kırsal alanlardaki yerleşim birimleri ise hem ekonomik açıdan kalkınmakta hem de altyapılarını artan nüfusa bağlı olarak geliştirmeye çalışmaktadırlar.

CANDELA KASABASININ ÇÖZÜMÜ

Bu haberimize konu olan kasaba ise yaşanan göçler ve kasaba nüfusunun yaşlanmasından dolayı azalan nüfusa çözüm için kasabaya yerleşenlere para ödemeyi teklif ediyor. Daha önce de İtalya’da birçok kasaba yöneticisinin karşılaştığı bu durum bu kez de ülkenin güneyinde bulunan Puglia bölgesindeki Candela kasabasında meydana geldi. Kasabanın Belediye Başkanı olan Nicola Gatta yaptığı açıklamalarda 90’lı yıllarda kasabalarında 8 binin üzerinde insan yaşadığını, ancak şuan bu sayının 2700 olduğunu, hızlı bir şekilde nüfus kaybı yaşadıklarını aktardı.

Belediye Başkanı Nicola Gatta kasabalarına yerleşecek olan kişilere para vereceklerini söyledi. Bu kapsamda Candela’ya yerleşek kişilere yapacakları ödemeler şu şekilde olacak: Bekarlara 800 EURO, evli çiftlere 1200 EURO, 3 kişilik ailelere 1500 EURO ile 1800 EURO arası, 4 ya da 5 kişilik ailelere ise 2000 EURO ödenecek. Ayrıca kasabaya yerleşen yeni insanlara vergi ödemelerinde kolaylıklar da sağlanacak. Ancak Candela kasabasına yerleşip para almak istiyorsanız, en az 7500 EURO kazandığınız bir işiniz ve kasabada kiralık bir evinizin bulunması şartını kabul etmeniz gerekmektedir.

Nicola Gatta’nın bu çağrısından sonra 6 aile kasabadaki yaşamlarına başladı. 5 ailenin ise başvuru işlemi yaptığı, ancak işlemlerinin devam ettiği belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı