Koronavirüs salgınıyla mücadelesi devam eden İsviçre'de günlük vaka sayıları son günlerde iyice tırmanışa geçti. Yeni ortaya çıkan Omicron varyantının da ülkede rastlanılmasının sonrası hükümet yeni tedbirler alma kararı aldı.

Ülke genelinde vaka sayılarının 10 bine dayanması ve aynı zamanda Omicron varyantına da rastlanılması üzerine federal hükümet yeni kısıtlamalar getirme kararı aldı. Ülkenin iki büyük şehri olan Zürih ve Cenevre'de bulunan hastanelerin yoğun bakım ünitelerinin dolduğu bildirilirken hükümet kanalından yapılan açıklamada, Federal Konseyin şu andaki durumu çok kritik olarak değerlendirdiği ve Omicron varyantının tespit edilmesi sonrasında ise salgınla mücadelenin iyice zorlaştığı ifade edildi.

İsviçre'de iki bin öğrenci karantinaya alındı

2000 ÖĞRENCİ KARANTİNA ALTINA ALINDI!

İsviçre Sağlık Bakanı Alain Berset tarafından düzenlenen bir bası toplantısında ise ülkedeki durumun çok ciddi olduğu ve bazı hastanelerin kapasite sınırlarını çoktan aştığını söyledi. Bakan Berset, basın açıklamasında "International School of Geneva" isimli bir uluslararası okulun Founex kampüsündeki 2 kişide Omicron varyantının tespit edildiğini belirterek yaklaşık 2 bin öğrenci ve çalışanların karantina altına alındığını bildirdi.