Teşvik ve destek ödemeleriyle ilgili edinilen son bilgilerde kolay sigorta uygulaması genişletileceği ve bu kapsamda apartman ve ev hizmetlerinde çalışan görevliler ile birlikte eczane, lokanta, bakkal gibi binlerce işyeri devletin istihdam teşvik paketinden yararlanabilecekler. İşte, detaylar..

Sosyal sigorta sistemi kapsamının dışında yer alan düşük gelirli esnaf, çiftçi ve mevsimlik tarım işçilerinin yanı sıra ücretsiz aile işçileri grubunda yer alan gruplar için düşük prim ödemesini içeren kolay sigorta uygulamalarının içerikleri genişletiliyor. Çalışan kesimin özelliklerine uygun olarak düzenlenen ve düşük prim ödenmesini içeren sosyal sigorta programlarından apartman ve ev hizmetlerinde çalışanlarında faydalanabileceği gibi bu destekten eczane, lokanta, bakkal gibi binlerce işyeri de yararlanabilecek.

İstihdam teşvik paketi

İSTİHDAMA İLAVE TEŞVİK

2022 yıllık programın hazırlığında yer alan istihdam teşviklerinde sosyal güvenlik alanları için yeni uygulamalar devreye alınacak ve önümüzdeki yıl bu programlar kapsamında 1.3 milyon istihdam öngörülen programa dahil edilecek. Toplumun tüm kesimlerinde olan çalışanlara insana yaraşır iş fırsatlarının sunulmasının planlandığı programda özellikle kadınların ve gençlerin istihdamları artırılacak.

Gözden kaçırmayın

Nakit ödemeler hesaplara yatıyor! 15.000 TL üzerinde kimlik numaranızı vererek alabileceksiniz! Nakit ödemeler hesaplara yatıyor! 15.000 TL üzerinde kimlik numaranızı vererek alabileceksiniz!

İstihdam teşvik paketi-1

Kayıtlı istihdamın artırılmasında güçlük sağlanan sektörlerin belirlenerek, bu sektörlerin özelliklerine uygun kayıt uygulamaları geliştirilecek ve sigorta sistemine girişlerin kolaylaştırılarak belge yükümlülüğü daha da azaltılacak. Küçük esnaflar için de uygulanması öngörülen kolay işverenlik uygulaması yine bu teşvik paketiyle yaygınlaştırılacak. Böylelikle, kayıtdışı istihdam oranının yüzde 28.5'e düşürülmesi planlanıyor.

İstihdam teşvik paketi-2

EMEKLİLER İÇİN EK ÖDEME

2022 yılından sosyal güvenlik kuruluşlarının toplam gelirlerinin 675.8 milyar, toplam giderlerinin 714.7 milyar lira olması hedeflenirken 'Sosyal Güvenlik Kurumu'na, emekliler için ek ödeme yapabilmeleri için devlet katkısı dahil olmak üzere toplam da 280.7 milyarlık bütçe transferi yapılacak.