Ülkemizde yaşanan son üç aylık dönemde dolar 18 TL’lere ulaşıp kur garantili müdahale sonrası ani şekilde bir düşüş sağlamıştı. Ancak üzerinden daha bir ay bile geçmeden yükselmeye başlayan seyri ile hem muhalefet kanadındaki hem de iktidar kanadındaki tüm uzmanların tekrar 18’leri göreceği konusunda fikir birliğine varmasını doğrulamış oldu.

Gelinen noktada 13,32’lerde seyreden dolar kuruna yapılacak yeni hamleler de olacağı söylentileri yayılmaya başlanmıştı. Beklenen haber ise Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan’dan geldi.

Japon gazetesi Nikkei Asia'ya konuşan Göksel Aşan, enflasyona karşı garanti verecek ve ülkeyi cari fazla verme yoluna sokacak Türk Lirası bazlı bir dizi yeni finansal araç hazırlığında olduklarını söyledi.

160228

Sinan Tavşan’ın haberine göre; Göksel Aşan "Hazine ve Maliye Bakanlığı enflasyona endeksli enstrümanlar üzerinde çalışıyor. Bunun, kur korumalı lira mevduat ürünü ile rekabet eden yeni bir banka mevduat ürünü olacağını düşünmüyorum" dedi ve doğrudan ifade vermeden tahvil ihracını işaret ettiği öne sürüldü.

Kur korumalı mevduata yatırımcıların gösterdiği ilgiden memnun olduklarını aktaran Aşan "Kişisel olarak bu yeni mevduat enstrümanları ile dövize endeksli lira hesaplarına bir ayda 150 milyar lira toplanmasını, aynı dönemde ek 5 milyar dolarında standart döviz hesaplarından liraya döndürülmesini bekliyorum" dedi.