İstanbul'da jandarma ve polis ekiplerinin ortak çalışmaları sonrası sahte alkol üreten yerlere baskınlar yapıldı. Gerçekleştirilen son denetimlerde ise 12 kişi sahte alkol üretimi yaptığı belirlenen 12 kişi ekipler tarafından yakalanırken bunlardan 4'ünün tutuklandığı, 2'sininde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi.

Ekiplerin yaptıkları tespitler sonucundan da 46 kişinin zehirlenerek hastaneye başvuru yaptığı belirlenirken sahte alkol yüzünden toplam 11'i yabancı 22 kişinin hayatını kaybettiği, 5'i yabancı uyruklu olmak üzere 16 kişinin ise yoğun bakımda tedavi altında oldukları bildirildi.

İstanbul'da sahte içki faciası

İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada 16 Kasım ila 16 Aralık tarihleri arasında yapılan sahte içki baskınları hakkında bilgi verdi. Ekiplerin toplam 56 operasyon gerçekleştirildiğini belirten Valilik, haklarında işlem yapılan 78 şüpheli şahsın 14'ü tutuklanarak cezaevine gönderildiğini, 17 şüpheli şahıs hakkında da adli kontrol hükümlerinin uygulandığını açıkladı.

32 bin 978 adet dolu alkollü içki şişesi ve 27 ton 619 litre de alkollü içkinin ele geçirildiği operasyonlarda imalatta kullanılan çok sayıda damıtma kazanı ve kapaklama makinesi ve alkolmetreler gibi materyallere de el konulduğunu bildiren İstanbul Valiliği, açıklamasının devamında sahte içkiye yönelik ihbar ve şikayetlerin mutlaka "174" ihbar hattına bildirilmesi gerektiğini bu ihbarların insan sağlığı açısından büyük önem taşıdığını kaydetti.