İstanbul'da Polislere 600 TL'ye Sahte Seyahat İzin Belgesi Sattılar!

İstanbul'da yolcularına 600 TL karşılığında sahte Seyahat İzin Belgesi düzenleyen otobüs firmasına operasyon gerçekleştirildi. Yolcu kılığına giren polislere sahte Seyehat İzin Belgesi satan firma kıskıvrak yakalandı.

İstanbul'da Polislere 600 TL'ye Sahte Seyahat İzin Belgesi Sattılar!
23 Nisan 2020 - 12:44

Koronavirüs salgını nedeniyle şehirler arası seyahatlerde bir süre önce Seyahat İzin Belgesi mecburiyeti getirilmişti. Alınan karara göre belirli şartları taşıyan vatandaşlar şehirler arası seyahatlerde kullanılmak üzere e-devlet veya kaymakamlıklar aracılığı ile Seyahat İzin Belgesi temin etmeye başladılar. Tamamen resmi bir evrak olan Seyahat İzin Belgesi bulunmayan vatandaşların şehirler arası yolculuklarına müsaade edilmiyordu.

İstanbul'da gelen ihbarı değerlendiren emniyet kuvvetleri 15 Temmuz Demokrasi Otogarı'na operasyon düzenlediler. İhbara göre burada faaliyet gösteren bir otobüs firması vatandaşlara sahte Seyahat İzin Belgesi düzenleyerek otobüs bileti ile beraber 600 TL karşılığında satıyorlardı.

Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü Esenler Otogar Polis Amirliği ekipleri yolcu kılığına girerek ihbar edilen firmanın yazıhanesine gittiler. Polisler, Seyahat İzin Belgesi sahibi olmadıklarını ama Ağrı'ya gitmek istediklerini söylediler. Firma yetkilileri yolcu zannettikleri polislere kendilerinin Seyahat İzin Belgesi düzenleyeceklerini ve otogar dışında bulunan benzin istasyonunda teslim ederek aynı yerden kalkacak otobüsle Ağrı'ya gidebileceklerini ilettiler.

Polisler firmanın istediği ücret olan 600 TL'yi de vererek Otogar'dan ayrıldılar. Otobüsün kalkacağı sırada operasyon düzenlendi. Otobüs içerisinde bulunan sahte Seyahat İzin Belgesi düzenlenmiş 23 yolcu bir anda ne olduklarını şaşırırken polisler tarafından otobüsten indirildiler.

Polislerin gerçekleştirdiği operasyon sonucunda ilgili otobüs firması hakkında soruşturma başlatıldı. Resmi evrakta sahtecilik suçundan başlatılan soruşturma sonucunda firma yetkilileri adli kontrol şartı ile serbest bırakıldılar.

Öte yandan Ağrı'da polis ekipleri düzenlenen operasyonda bir otobüs içerisinde sahte Seyahat İzin Belgesi ile yolculuk yapıldığını tespit etti. Yolculara belgeleri nasıl temin ettikleri sorulduğunda ise İstanbul'da otogardan aldıklarını belirttiler. Sahte Seyahat İzin Belgesi ile yolculuk yapan vatandaşlara Kabahatler Kanunu çerçevesinde cezai işlem uygulandı.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum