Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan yeni açıklamalarla birlikte 2021 yılına ait olan yeni iş gücü istatistiklerinin yayınlandığı belirlendi. Yapılan bu değerlendirme sonrasında zaman zama çeşitli bağımsız tahminler yayımlanıyordu. Yapılan düzenlemeler sonrasında üç aylık tahminlerin ardından ortaya çıkan sonuçlar oldukça dikkat çekici oldu. 

İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 13,2 OLDU

Türkiye genelinde gerçekleştirilen değerlendirmeler 15 yaş ve üzerindeki kişilerin iş gücü değerlendirmesine bakılarak yapıldı. Mayıs ayı değerlendirmelerinin ardından ortaya çıkan sonuçlara bakıldığı zaman geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile karşılaştırma yapıldığında bir azalma meydana geldi. Mart ayı değerlendirmelerine bakıldığı zaman 256 bin kişi azaldığı ve bu azalma sonucunda 4 milyon 237 bin kişi olduğu belirlendi. İşsizlik oranlarında meydana gelen bu azalma oranı yüzde 0,6 olarak açıklanırken, işsizlik oranları yüzde 13,2 olarak açıklandı. 

MEVSİM ETKİSİNDEN ARINIRILMIŞ İŞSİZLİK ORANLARI AÇIKLANDI

3-2

İstihdam edilen kişilerin sayısına bakıldığı zaman Mayıs ayı içerisinde bir önceki aya bakıldığı zaman bir azalmanın meydana geldiği belirlendi. İStihdam sürecinde meydana gelen bu düşüşün aynı zamanda pandemi ile ilişkili olduğu da belirtildi. Bir önceki aya göre bakıldığında 481 bin kişi azalmanın yaşandığı ifade edildi. İstihdam oranında meydana gelen azalma puanı yüzde 0,4 olarak açıklandı. Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı yüzde 43,8 olarak belirlendi. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan değerlendirmelere göre işsizlik oranlarının beklentileri karşılamaması ekonomik açıdan da bir hayal kırıklığına neden oldu.