İşsizlik Maaşı Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak? 2020 İşsizlik Maaşı Kaç TL'dir?

Türkiye'de işsizlik maaşı alan yüz binlerce vatandaş Ekim ayında alacakları Eylül ayı işsizlik maaşlarının ne zaman ödeneceğini merak etmeye başladılar. Vatandaşlar bu maaşların ödeme tarihi ile alakalı olarak araştırma yapıyorlar. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk işsizlik maaşlarının ne zaman ödeneceğini açıkladı mı?

İşsizlik Maaşı Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak? 2020 İşsizlik Maaşı Kaç TL'dir?
29 Eylül 2020 - 10:26

Türkiye'de işini kaybeden ve şartları uyduğu için Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden işsizlik maaşı için başvuran yüz binlerce vatandaş her ay İŞKUR'dan işsizlik maaşı alıyor. Ödedikleri sigorta primlerine göre belirlenen miktarlarda işsizlik maaşı alan vatandaşlar kıt kanaat geçinmeye çalışıyorlar. Eylül ayı için verilmesi gereken işsizlik maaşları hak sahiplerine ne zaman ödenecek?

İŞSİZLİK MAAŞLARI NE ZAMAN ÖDENECEK?

İşsizlik maaşlarının ödenmesi ile alakalı olarak bir son dakika açıklaması yapıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yapmış olduğu açıklamayla işsizlik maaşı alan vatandaşların meraklarını giderdi. Her ayın 5'inde bir önceki ay için hak edilen işsizlik maaşını alan vatandaşlar için bir duyuru yapan Bakan Selçuk, "İşsizlik maaşlarının ödenmesine dair talimatımızı verdik. Buna göre ödemeler 5 Ekim'de yapılacak. Vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun." dedi.İŞSİZLİK MAAŞINA KİMLER BAŞVURABİLİR?

İşsizlik maaşına başvurmak isteyen vatandaşların bazı şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Öncelikle bu vatandaşlar kendi isteği ve kusuru ile işsiz kalmamalılar. Bu şekilde işsiz kalan çalışanlar işsizlik maaşı alamıyorlar. İşten ayrılmadan önceki son 120 gün boyunca prim ödemesi yapılmış olmalı. Ayrıca yine işten ayrılmadan önceki son üç yıl içerisinde 600 gün süreyle işsizlik sigortası primi ödenmiş olmalı. Son olarak ise işten ayrılış tarihinden itibaren 30 gün içerisinde işsizlik maaşı başvurusu yapılmış olmalıdır. Bu süreyi geçiren vatandaşlar işsizlik maaşı alamazlar.

İŞSİZLİK MAAŞI KAÇ TL'DİR?

İşsizlik maaşlarının hesaplanmasında çalışanların sigortalı oldukları dönemde ödedikleri sigorta primi esas alınır. Maaşı düşük olarak gösterilen çalışanlar düşük miktarda işsizlik sigortası primi alırlar. Maaşı yüksek tutarda gösterilenler ve buna göre prim ödemesi yapılanlar ise yüksek miktarda isşizlik maaşı alırlar. İşsizlik maaşlarının miktarı brüt asgari ücret üzerinden hesaplanır. 2020 Ocak ayında belirlenen rakamlara göre işsizlik maaşı en düşük 1.177 TL olarak, en yüksel ise 2.354 TL olarak açıklanmıştır.


YORUMLAR

  • 0 Yorum