Ekonomi

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınıyor! 2019 İŞKUR İşsizlik Maaşı Şartları

İŞKUR tarafından sağlanan işsizlik maaşını almak için şartlar nelerdir? Günümüzde işsiz kalan çok sayıda insan işsizlik maaşı alabilmek için başvuru yapıyor. İŞKUR işsizlik ödeneği almak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

2019 işsizlik maaşı almak için geçerli olan şartlar ve başvuru süreci ile ilgili detayları haberimizde bulabilirsiniz.  İşsizlik ödeneği sigorta kapsamında bulunan işsizlere veriliyor. 4447 sayılı kanuna uygun bulunan kişiler işsizlik maaşı alabilir.

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalınması, Hizmet akdinin bitmesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olunması, Hizmet akdinin feshinden önceki son üç sene içinde minimum 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödenmiş olması, Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR şubesine kişisel olarak ya da elektronik ortamda başvuru yapılması gerekiyor.

600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün, 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün işsizlik maaş ödemesi yapılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı