Aralık ayında yapılan asgari ücret tespit komisyonu toplantılarının sonucunda 2022 yılı asgari ücret belli oldu. Milyonlarca çalışanın maaşına yüzde 50’nin üzerinde zam yapıldı. Asgari ücret zammı ile birlikte aynı zamanda çalışanların sosyal hakları da zamlandı. Başta işsizlik ödeneği olmak üzere bir çok sosyal hak 2022 yılında zamlı olarak ödenecek. Özellikle çalışanların işsiz kalmaları halinde adeta bir güvence haline dönüşen işsizlik maaşı zammı merak ediliyor. Peki 2022 en düşük işsizlik maaşı ne kadar oldu? 2022 en yüksek işsizlik maaşı kaç TL? Kimler işsizlik maaşı alabilir?

2022 yılı asgari ücret zammı Aralık ayında yapılan asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları sonucunda açıklandı. Asgari ücrete %50’nin üzerinde zam yapılırken aynı zamanda İŞKUR tarafından işsiz kalan vatandaşları aylık olarak ödenen işsizlik ödeneğine de zam gelmiş oldu. 2022 yılı asgari ücret 4.250 TL olarak ödenmeye başlandı. Buna göre en düşük ve en yüksek işsizlik maaşı da belirlendi. Peki 2022 işsizlik maaşı ne kadar oldu? kimler işsizlik maaşı alabilir?

issiz-olanlara-maas-baglaniyor-basvuru-yaparak-calismadan-4-bin-272-tl-maas-alabilirsiniz-iskur-1

2022 işsizlik maaşı ne kadar oldu?

Asgari ücrete yapılan zamla birlikte 2022 yılı işsizlik maaşı da arttı. 2022 yılı en düşük işsizlik maaşı 2137 TL oldu. Orta kademe işsizlik maaşı 2541 TL olurken en yüksek işsizlik maaşı ise 4272 TL olarak ödenecek.

 İşsizlik maaşı kaç ay boyunca alınır?

İşsizlik maaşı belli bir süre boyunca İŞKUR tarafından kendi isteği dışında ya da kendi hatası dışında işsiz kalan vatandaşlara ödeniyor. İşsizlik maaşı hizmet akdinin feshinden önceki 3 yıl içindeki çalışmaya göre farklılık gösteriyor. Hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içerisinde 600 gün sigortalı olarak çalışan işsizler 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışan işsizler 240 gün,  1080 gün sigortalı olarak çalışan işçiler ise 300 gün işsizlik ödeneği alabiliyor.

issiz-olanlara-maas-baglaniyor-basvuru-yaparak-calismadan-4-bin-272-tl-maas-alabilirsiniz-iskur-2

İşsizlik maaşı başvuru şartları 2022

Kimler işsizlik maaşı alabilir, işsizlik maaşı başvuru şartları nelerdir gibi soruların yanıtı da vatandaşlar tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyor. Yasalara göre İşsizlik maaşı alabilmek için öncelikle işçinin kendi isteği ve kusuru dışında işsiz kalması gerekiyor. Bunun yanında iş sözleşmesinin sonlandığı tarihten itibaren geriye dönük 120 günlük süre içerisinde Sigorta primlerinin ödenmiş olması şartı aranıyor. Ayrıca iş sözleşmesinin sonlanmasında itibaren geriye dönük 3 yıllık süre içerisinde en az 600 prim günü çalışmış olmak gerekiyor.

issiz-olanlara-maas-baglaniyor-basvuru-yaparak-calismadan-4-bin-272-tl-maas-alabilirsiniz-iskur-3

 İşsizlik maaşı başvurusu nasıl ve nereye yapılır?

İşsizlik maaşı başvuruları hizmet akdinin feshinden itibaren 30 gün içinde en yakın İŞKUR şubesine yapılabilir. Ayrıca şahsen başvuru yapılabildiği gibi İŞKUR'un elektronik ortamda başvuru kabul ettiği de biliniyor. Mücbir sebepler dışında 30 gün içinde iskur.gov.tr adresinden başvuru yapabilirsiniz.