Ekonomi

İşsiz Kadınlar İçin Emeklilik Başvurusu Başladı! E-Devletten Başvuru İmkanı Var

İşsiz Kadınlar İçin Emeklilik Başvurusu Başladı! E-Devletten Başvuru İmkanı Var

İşsiz Kadınlar İçin Emeklilik Başvurusu Başladı! E-Devletten Başvuru İmkanı Var. Emekli olmak isteyen ve iş hayatı olmayan ev hanımları içinde emekilik yolu var. Emekli olabilmek için prim, yıl ve yaş şartı bilindiği gibi istenen ilk şartlar arasında bulunmaktadır. Emekli olmak için daha önceden bir yerde çalışmış olmak şart. Eğer bir iş yerinde çalışmayan kişiler emekli olmasının üç yolu var: 1) Doğum borçlanması, 2) Vergisiz esnaflık, 3) İsteğe bağlı sigorta.

Haber Gazetesi’nde yer alan habere göre, annelere sağlanan önemli bir ayrıcalık olan doğum borçlanmasında; Doğumdan önce sigortası olan kişi, doğumdan sonra boş zamanlarının 2 yılına kadar ödünç alabilir. En fazla 3 çocuk ödünç alınabilir. Böylece 3 çocuğu olan anne toplamda 6 yıla kadar borçlanarak 2160 gün prim kazanıyor. 1 Temmuz’dan sonra bu borçlanmanın tutarı ayda 2 bin 70 lira, 2 yıl yani 1 çocuk için 49 bin 680 lira.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

Bu sigorta hakkından yararlanmak için sosyal güvenlik il-ilçe müdürlüğüne veya sosyal güvenlik merkezine gidilerek veya e-Devlet portalı üzerinden başvuru yapılır. İsteğe bağlı sigorta; Başvurunun SGK kayıtlarına sunulduğu tarihi takip eden günden itibaren başlar. Eksik prim günleri borçlanarak tamamlanabilir.