Gündem

Ispanak Zehirlenmeleri Neden Oluyor, Belirtileri Neler! Gündeme Düşen İki İddia

Gıda zehirlenmelerine ilişkin son günlerde konuşulan en önemli konu başlığı ıspanak oldu. Başta İstanbul olmak üzere çeşitli ıspanak zehirlenmesi vakaları yaşanmaya başladı.

İstanbul’da ıspanaktan zehirlenenlerin sayısı 44 kişi olurken bu sayının sadece hastaneye başvuruda bulunanlar olduğu ifade ediliyor. İstanbul’un ardından bazı kentlerde de zehirlenme olaylarının görülmesi konuya dair açıklama yapılmasına neden oldu. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü 01-03 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul genelinde yaşanan zehirlenmeler ile ilgili olarak 44 kişinin hastaneye başvuru yaptığını, 25 kişinin tedavisinin tamamlandığına 19 kişinin ise tedavisinin sürdüğü ifade edildi.

Ayrıca yaşanan zehirlenme vakalarına dair yapılan açıklamda hem Sağlık Bakanlığı’nın hemde Tarım Bakanlığı’nın konuya dair çalışmalarının devam ettiği ifade edildi. 

ISPANAK ZEHİRLENMESİ İLE İLGİLİ 2 İDDİA

Ispanak zehirlenmelerine dair vakaların artması üzerine konuya dair iki önemli iddia ortaya atıldı. 

Birinci iddiada tarlalarda kullanılan zirai ilaçların etmen maddelerinin zehirlenmelere neden olduğu yönünde. Ispanak üretilmesi sırasında kullanılan böcek ilaçlarının gıdayı tüketenlerde organofosfat zehirlenmesine neden olduğu öne sürüldü. 

İkinci iddiada ise ıspanak diye tüketilen bitkinin aslında ıspanak olmadığı yönünde. Ispanağa çok benzeyen Mandragora autumnalis yani Adamotu bitkisinin, ıspanak diye tüketilmiş olabileceği de bir diğer iddia. Bu bitki çok tüketildiği zaman baş ağrısı ve mide bulantısına neden oluyor. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı