07 Şubat 2021 Pazar 18:30
Regülasyon Ne Demektir? Regülasyonu Oluşturan Unsurlar Nelerdir?

Regülasyon aracılığı ile devlet ekonomiye müdahale hakkına sahiptir. Bu müdahale yasal tekeller ile mümkündür.

Regülasyonu Oluşturan Unsurlar Nelerdir?

Regülasyonu oluşturan unsurlar şunlardır.

 • Asgari ücretin belirlenmesi 
 • Kur kontrolleri
 • Uluslararası ticaret tarifelerinin miktarı, kotası, değişimi
 • Kamu iktisadi teşebbüslerinin hazineden sağlanması
 • Özel sektör yatırımlarına teşvik politikaları
 • Rekabet oluşturulmasındaki faktörler gibi birçok ekonomik faaliyetler regülasyon oluşumuna zemin hazırlar.

Deregülasyon Nedir?

Deregülasyon, devlet kısıtlaması manasına gelir. Deregülasyon ile özel sektör ön plana çıkarılır. Devletin yaşadığı kısıtlama ve karar yetkilerinin kaldırılması ondaki görevi özel sektöre aktarır.

Deregülasyonu Oluşturan Unsurlar Nelerdir?

Deregülasyon unsurları şunlardır.

 • Posta hizmetleri
 • Telekomünikasyon hizmetleri
 • Demiryolları hizmetleri
 • Havayolları hizmetleri
 • Eğitim kurumları
 • Hastaneler
 • Sosyal güvenlik hizmetleri ve sigortalar
 • Enerji sektörü gibi yapılanmaların birçoğunda devlet kontrolü ile yönetim ve düzen sağlanırken devlet bünyesinden çıkarak özel sektöre geçiş yaşanır. Bunun sonucunda meydana gelen özelleşme deregülasyonu oluşturur. 

Regülasyon-Deregülasyon Kavramları Birbirini Etkiler Mi?

Regülasyon-deregülasyon kavramları doğrudan birbirlerini etkiler. Bu iki unsur kamu yönetimindeki değişimler ile oluşur. Ülkelerin halkına sunduğu belirli imkanlar olur. Bu imkanlar kamu hizmet ve yönetimini oluşturur. Her bireyin eşit şekilde bu imkanlardan yararlanması için yapılan piyasa hareketliliği regülasyon-deregülasyon kavramlarını şekillendirir.

Deregülasyonun Regülasyona Göre Avantajı Nedir?

Deregülasyon regülasyona göre avantajlı görülür. Deregülasyon özel sektördeki rekabeti simgeler. Bunu yapmaktaki amacı sektör üzerindeki siyaset faktörünün etkisini azaltarak daha eşitlikçi bir düzen planlar. Bunu yaparken rant arama maliyet fiyatını yüksek tutar. Deregülasyon sistemi devlet elini piyasadan çeker. Alışılagelmiş geleneksel düzen önüne geçer. Kuralları büyük ölçüde devletten bağımsız belirler.

Regülasyonun Deregülasyona Göre Avantajı Nedir?

Regülasyonun deregülasyona göre avantajlı kılan unsurlar şunlardır. Sektörün tamamen özelleşerek deregülasyon formuna girmesi mümkün değildir. Belirli kural ve yaptırımlar devlet kontrolü olmadan sağlanamaz. Özel sektörün halk üzerinde böyle bir yetkisi yoktur. Bu yüzden çevre kirliliğinin önlenmesi, trafik kurallarına uymanın kanunlar ile zorunlu hale getirilmesi, eğitimin belli bir yaşa kadar zorunlu olması gibi unsurlar toplum düzeni için gereklidir. Bunun mümkünü de devlet kontrolünde sağlanır.

Diğer taraftan bakıldığında ise ekonominin piyasada değer kazanması için regülasyon kısıtlamalarına gidilmesi uygun görülür. Regülasyon faaliyetlerinde harcanan tüm maliyetler (uygulama-işlem-uyum) devlet üzerinden kaldırılarak hazinede para kalması sağlanır.

Devlet bünyesindeki regülasyon faaliyetlerinin yapılanmasında bağımsızlık seviyesini belirlemek güçtür. Bunun zorlayıcıları teknik karar verme mekanizmalarının belirleyiciliği ile minimuma düşer. Bağımsızlığın sağlanabilmesi için tüm faaliyetler halka açık olarak yapılır.


Son Güncelleme: 07.02.2021 10:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.