07 Şubat 2021 Pazar 10:00
Engelli Aracında ÖTV İndirim Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Engel oranı %90’ın altındaysa engellinin aracı bizzat kullanması gerekir ve aracın engellinin kullanabileceği duruma getirilmesi ile ÖTV indirimi uygulanır. 1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe giren tebliğ ile ÖTV uygulanacak aracın fiyatının üst sınırı 330.800 TL olarak değiştirilmiştir. Bu fiyatın üzerinde olan engelli aracında ÖTV indirimi uygulanmaz. ÖTV indirimi uygulanmasında engelin sebebi önemli değildir. Duyma, işitme, görme engelleri veya fiziki, zihinsel engeller gibi farklı sebepler dikkate alınmaz.

Engelli ÖTV İndirimi Şartları

Engelli aracı ÖTV indirimi koşulu sıfır araçlarda ve 5 yılda bir olmak üzere olmasıdır. Engellilik derecesi %90 veya üzerinde ise taşıtı kendisinin kullanması ve buna göre düzenlenmesi şartları aranmaz ancak engellinin kullanmaması durumunda dahi sürekli olarak araçtan faydalanması sağlanmalıdır. Alınan araçlar ise:

• Binek otomobil, kamyonet, ATV, arazi taşıtı, jeep, steyşın vagon, van, panelvan gibi taşıtlar(1600 cm³ motor silindir hacmi sınırı kaldırılmıştır.)
• Motor silindir hacmi 2800 cm³ veya altında olan, eşya taşıma için kullanılan kamyonet, van, panelvan, pick-up vb. taşıtlar,
• Motor silindir hacmine bakılmaksızın motosikletler olabilmektedir.

Ayrıca devamlı tekerlekli sandalye, sedye kullanmak durumunda olan engellilerin araçta yolculuk yapabilmeleri için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Bu araçlar:

• Sürücü de dâhil 9 kişilik oturma yeri olan taşıtlar
• Yük taşıması için kullanılan, 3,5 tondan fazla olmayan ve yolcu kapasitesi sınırı yarısının altında olan taşıtlardır.

Engellik derecesi %90’ın altında olanlar için alınan araçların özellikleri de yukarıda belirtildiği gibidir ancak aracı bizzat kullanmaları gerektiğinden uygun düzenlemeler yapılmalıdır. Vites kolunda, gaz pedalında, koltukta yapılacak değişiklikler ile sesli ikaz sistemi gibi bazı özellikler bu duruma örnektir. Engelli aracı ÖTV indirimi ancak engelli bireyin kendisi tarafından kullanabilir, bu hak yakınlarına tanınmamıştır. Sadece engelli birey aracı kullanamıyorsa ruhsatta belirtilen kişilerin kullanım hakları mevcuttur.

Engelli Araç Alımı Şartları 2021

2021 yılında engelli aracı alımı için aranan özellikler mevcuttur. Araçta engellinin kullanımına uygun özel bir düzenleme yapıldıktan sonra bu aracı kullanabileceğine dair;

• Sağlık kurulu belgesi ile 
• H sınıfı veya yeni düzenleme ile geçerli olan diğer ehliyet türleri (A, B ve M sınıfı) gösterilir ve ÖTV mükellefiyeti talep edilmesidir.

ÖTV indirimi uygulandıktan sonra satış faturası oluşturulur ve ÖTV vergi beyannamesi verilir ancak ÖTV alınmaz. Aynı gün Vergi dairesine beyanname iletilir. Vergi Dairesine bu beyanname ile başka bazı belgeler de verilir. Bunlar:

• Engellinin tadilat yapılmış aracı kullanabilir onayı bulunduran sağlık kurulu belgesinin aslı veya noter onaylı örneği
• Araçta Tadilat yapıldığına dair teknik belgenin aslı ya da noter onaylı örneği
• Aracı kullanacak olan engellinin H sınıfı ehliyetinin veya 2016’dan sonra alınan A, B ve M sınıfı özel tertibatı gösteren ehliyetlerin fotokopisi
• Satış faturasının aslının aynı olduğu yetkililerce onaylanmış bir fotokopisi gereklidir.

Vergi dairesi tarafından da engelli aracı ÖTV indirimi uygulandığını gösteren ÖTV ödeme belgesi verilir ve işlem tamamlanır.

Engelli araç alımı çocuklar için de geçerli olabilmektedir ve bazı şartlar aranır.%90 veya üzerinde engelli raporu bulunan 18 yaş altındakilerin anne babasının araç alımında kullanılmak üzere ortak izin ve imza vermeleri gerekir. Anne ve baba ayrı iseler velayet sahibi bu izni verebilir. 18 yaşın üzerinde ve zihinsel engeli varsa vasinin onayı gereklidir. 18 yaşının üzerinde ancak zihinsel engeli yoksa işlemi kendisi yapabilir. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeye göre Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporunun (ÇÖZGER) açıklama kısmında 18 yaş altı çocukların araç ve taşıt için gerekli durumu belirtilmelidir. Araç alımı sırasında ise 18 yaşın üzerindeki engelliler için Sağlık Kurulu Raporu, 18 yaşın altındakiler için ise ÇÖZGER Raporu verilir.

Engelli Araç Limiti 2021

Engelli araç alımında üst sınır limiti 303.200 TL’den 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle 330.800 TL’ye çıkarılmıştır. Bu fiyatın üzerinde alınan araçlarda ÖTV indirimi uygulanmaz ayrıca ÖTV indirimi sıfır araçlarda geçerlidir. 

Engelli Araç İndirimi Hesaplama

Engelli araç alırken indirim hesaplama işlemi ÖTV uygulanmadan yapılır. 2018 yılı itibariyle engelli araçlarda silindir hacmi sınırlaması kaldırıldığından binek araçlarda tek şart aracın fiyatının 330.800 TL’yi geçmemesidir. Hesaplama yapılırken:

• Aracın ham fiyatı(Araç satış bedelinden KDV ve ÖTV çıkarılan fiyat) bulunur,
• %18 olarak belirlenen KDV tutarı ham bedel üzerinden hesaplanır,
• Ham fiyat ile KDV miktarı toplanarak ödenecek tutar belirlenir.

Örneğin satış fiyatı 300.000 TL olan aracın ÖTV miktarı 112.994 TL, KDV miktarı 45.763 TL’dir. Bu durumda ÖTV ve KDV miktarını çıkarınca aracın ham fiyatı 141.243 TL olur. %18 olarak belirlenen KDV miktarı ham fiyata uygulanır ve 166.667 TL olarak aracın fiyatı bulunur. 
KDV oranı da engelli bireylerin araçlarını satın alırken daha düşük hesaplanabilir.

Engelli Araç Satışı Nasıl Yapılır?

Engelli bireyler için araçların satışı ÖTV indirimli olarak 5 yılda bir yapılabilir fakat bu süre içerisinde aracın doğal afet, kaza ve yangın gibi durumlarda kullanılamaz hale gelmesi, yeniden indirimli olarak satın almaya engel değildir. Bunun için hurda olduğunu, kullanılamaz hale geldiğini, belgelemek gerekir. Vergi dairesi tarafından ÖTV indirimi uygulanmış araçlara hakkın kötüye kullanımını önlemek amacıyla 5 yıl satılmaz şerhi konmaktadır. Bu şerh varken aracın devri, satışı, hibesi yasaklanmıştır. Beş yıllık süre içerisinde aracın satılmak istenmesi durumunda ise:

• Araç başka bir engelliye satılabilir. Bunun için yeni sahibine göre aracın tekrar düzenlenmesi gerekir. Satın alan kişinin ikamet yerinde trafik tescil işlemi yapılır.
• Ancak engelli aracı ÖTV indirimi vergi dairesine geri ödenirse engelli olmayan başka birine de satılabilir. İşlemler noterde düzenlenir. Trafik tescil kurulunca aracın engelli bireye ait olduğu ibaresi de kaldırılmaktadır. Şirket veya kurumlara da satılabilir. Yine şirkete ya da kuruma ait olduğunun belirlenmesi için Trafik tescil işlemi yapılır. Tescil işlemi satın alan kişinin veya kurumun bulunduğu, ikamet ettiği yerde yapılır.
• Engelli birey vefat ettiğinde ise aracın satılması isteniyorsa 5 yıllık sürenin bitmesi beklenmelidir.

Engelli Aracı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Engelli bireylerin araçlarına dair bilinmesi gereken bazı özellikler vardır. Bunlar:

• Engelli aracı almak için sadece sıfır araba alınması şart değildir. İkinci el araçlar da alınabilir ancak yine engelli bireyin kullanımı veya yolculuğu için düzenlenmiş, uygun tertibat yapılmış olmalıdır ancak ikinci el araçlarda engelli aracı ÖTV indirimi uygulanmaz.
• Engelli bireyin sahip olduğu aracın ödünç verilmesi mümkün değildir. Aracın şoför tarafından kullanılmasında ise noterden alınmış belge gerekmektedir. Engelli aracında ruhsatta ise 3 kişi bulunabilir. Bu kişiler Engellinin yakını olmalıdır.
• Engelliler için trafikte özel park alanları bulunur ve havaalanı, belediye otoparklarında ücretsiz park imkânı vardır.
• Engelli aracının özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi de yasaklanmıştır.
• Muvazaalı şekilde engelli kişi adına araç alınırsa alanlar ödemedikleri ÖTV’den ve zıyaa uğratılan vergiden faizi ile birlikte sorumludurlar. Sorumlu taraf ise adına araç alınan engelli ve bu durumdan haberdar olan aracı satan şirkettir.


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.