Günümüzde çalışan bir kadın olarak hayata devam etmek yeterince zor. Evle ilgilenmek, çocukların bakımını sağlamak ve aynı zamanda çalışmak için para kazanmak ciddi emek isteyen bir süreç. Sosyal devlet anlayışı ile birlikte gerçekleştirilen çalışmalar ve verilen destekler kadınların iş hayatında biraz olsun rahatlamaları için tasarlanmış durumda.

Son zamanlarda netleşen ödemelerden birisi ‘Yarım Çalışma Ödeneği’ oldu. Aslında devlet tarafından kadınlara uzun zamandır böyle destekler veriliyor. 2016 yılından beri verilen yarım çalışma ödeneğini alan kadın çalışan sayısı 90 milyondan fazla oldu.  

YARIM ÇALIŞMA ÖDENEĞİ MİKTARI NE KADAR?

Doğum ve evlat edinme gibi süreçlerde devlet tarafından verilen bu destek günlük tutar şeklinde hesaplanıyor. Asgari ücret üzerinden belirlenen günlük brüt tutar üzerinden değerlendirme yapılıyor. İşverenin onay verip vermemesine bağlı olmaksızın gerçekleşen bu süreç devlet tarafından karşılanıyor. Sadece vatandaşın hakkı olan destek için talepte bulunması yeterli oluyor.

KİMLER YARIM ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ALABİLİR?

6-20

Sigortalı olan kadınlar için geçerli olan bu destek analık izninin sonlanmasının ardından geçerli oluyor. İlk doğumunu yapan kadınlar için iki ay, ikinci doğumunu yapan kadınlar için 4 ay ve sonraki doğumlar için ise 6 ay olarak belirlenmiş durumda. Bu süreçte sadece yarım gün çalışarak devletten de yarım gün maaşı alabiliyorlar. Engelli çocuğu olanlar için bu dönem 1 yıl olmakla birlikte çoklu doğumlarda da çocuk başına 30 gün eklenmiş oluyor.

Çalışan kadınların doğum sonrasında yarım gün çalışmalarında asgari ücretin en az yarısını kendi işvereni ödüyor. Diğer yarısını ise devlet ödüyor. Vatandaşın eline aylık en az 3 bin 200 lira para geçerken iki aylık bir çalışma süresi düşünüldüğü zaman bu rakam en az 6 bin 400 lira olarak belirlenmiş durumda.