İŞKUR tarafından düzenli olarak meslek sahibi olmak isteyenlere özel iş başı eğitim programları düzenleniyor. Bazı programlar doğrudan meslek sahibi olmaya yönelik imkanlar sunarken, bazı iş bağı eğitim programları ise meslek öğretmeye yönelik olarak hazırlanıyor. 

81 ilde İŞKUR tarafından açılan ve devlet tarafından desteklenen bu programlara katılmak isteyen vatandaşların belirli şartları taşımaları gerekiyor. Uygun kişilerin başvuruları hızlı bir şekilde kabul edilmektedir. Özellikle pandemi döneminde işsiz kalan pek çok vatandaş İŞKUR tarafından hazırlanan bu kurslardan faydalanmak istiyorlar. 

İŞKUR KURSLARA KATILANLARA 110 LİRAYA KADAR ÖDEME YAPACAK

81 ilde açılan İŞKUR iş başı eğitim kursları vatandaşa sadece meslek öğretmekle kalmıyor ve aynı zamanda günlük katılım bedeli olarak ödeme yapmaya da devam ediyor. Günlük 110 liraya varan ödemelerin yapıldığı belirlendi. İŞKUR müdürlükleri ile hizmet merkezlerine vatandaşların açılan kursları ve kontenjanları takip ederek başvuru yapmaları gerekmektedir. 

EV HANIMLARINA VE ANNELERE AYLIK 3 BİN LİRADAN FAZLA ÖDEME

2-29

Özellikle kadın istihdamı artırmak ve ev hanımları ile anneleri çalışma hayatı içerisinde desteklemek için çeşitli kurslar ve eğitim programları açılmaya devam ediyor. İŞKUR tarafından geçtiğimiz günlerde pandemi sonrasında daha fazla destek olmak için Anne Projesi hazırlanmıştı. Bu proje ile kadınlara günlük yapılacak ödeme miktarı 108,68 lira oldu. 

İŞKUR'un Anne Projesi'nden faydalanmak isteyen kadınların işsiz olmaları ve 0 ile 15 yaş arası çocuklarının olması yeterli. Ardından açılan meslek kurslarından kendilerine en uygun olana katılmalar gerekiyor. Böylece verilen tüm desteklerden faydalanabiliyorlar. 

Annelere verilen günlük desteklerin ardından programın ortalama 3 ay sürdüğü düşünüldüğü zaman bu süreçte 9 bin liradan fazla ödeme yapılıyor. Destek miktarlarının 3 bin liradan fazla olduğunun altı çizildi.