Ekonomi

İŞKUR'da annelere aylık 2400 TL destek verilecek! Başvuru şartları ve koşullar açıklandı mı?

İşsiz annelerin çalışmasına yönelik faaliyetlere devam eden İŞKUR, İŞKUR anne projesi ile beraber 3 ayda yaklaşık 7.200 TL ödeme yapacak. Annelerde aranan şartlar İŞKUR tarafından açıklandı. İşte Anne Projesi olarak bilinen bu çalışma için başvuruların nasıl yapılacağı da netlik kazandı. Ayrıca İŞKUR işsiz anne maaşı alma şartları da belirtildi.

İŞKUR Anne Projesi Harçlık Başvurusu

İŞKUR’un başlattığı bu projeden sadece 0-15 yaş arasında çocuğu olan anneler faydalanabilecek. Ayrıca çocuğun proje devam ederken 15 yaşına girmesi, projenin sonlanmasına neden olmayacak. Annelere devlet tarafından bir istisna daha tanınarak, evlat edinen bayanların da destekten faydalanması sağlanacak. İŞKUR’un düzenleyeceği mesleki eğitim kursları veya işbaşı eğitim programlarına katılım sağlandığı sürece ödemeler yapılacak.

Devlet tarafından annelere günlük kurs ücreti olarak 80 TL ödenecek. Bu durumda aylık ödeme miktarı da 2,400 TL’ye ulaşacak. 3 ay boyunca kursa devam edilmesi halinde de 7.200 TL ödeme alınacak.

İŞKUR Anne Projesi Başvuru Şartları

Annelerin bu projeden yararlanması için İŞKUR’a kayıtlı olması ve işsiz olması gerekiyor. Ayrıca işverenin 1. ya da 2. dereceden akraba olmaması da şart. Öte yandan emekli olmamak, iş ve meslek danışmanlığından yararlanmış olmak ve başvurudan önceki 3 ay, işverenin çalışanı olmamak gibi şartlar da İŞKUR anne projesi başvuru şartları arasında yer alıyor.

İŞKUR Anne Projesi Program Saatleri

İŞKUR işbaşı eğitim programları en az 5, en çok 8 saat olmak üzere sunuluyor. Ayrıca haftanın 6 günü verilen bu programlar haftalık 45 saati geçmiyor.

Annelerin bu süreçte meslek hastalığı sigortası primi ile iş kazası ve genel sağlık sigortası primleri de devlet tarafından karşılanacak. İŞKUR anne projesi kapsamında düzenlenecek işbaşı eğitim programları imalat ve bilişim sektörlerinde en çok 6 ay sürecek. Diğer sektörlerde ise bu süre 3 aya düşüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı