İran'dan ABD'ye Çok Sert Cevap: "Terörist ABD'nin Gemilerini Vururuz!"

Ortadoğu'da İran ile ABD arasında Basra Körfezi nedeni ile gerilim yeniden tırmanmaya başladı. Dün ABD Başkanı Trump'ın İran gemileri için vur emri verdiğini açıklamasının ardından İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Selami bugün aynı tondan cevap verdi.

İran'dan ABD'ye Çok Sert Cevap: "Terörist ABD'nin Gemilerini Vururuz!"
23 Nisan 2020 - 15:57

 

Dünya koronavirüs ile mücadele edip tüm siyasi gelişmeleri bir kenara bırakırken ABD ile İran arasında Ortadoğu'da tırmanan bir gerginlik yaşanıyor. ABD Başkanı Donald Trump dün yaptığı açıklamada İran'ın gemilerini taciz etmeleri durumunda donanmaya İran gemilerini yok etmek için vur emri verdiğini açıklamasına bugün İran cephesinden cevap geldi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Selami bugün Basra Körfezi'nde İran ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında ihtilaf yaşanmasına neden olan adaları ziyaret etti. Burada bir açıklama yapan Tümgeneral Selami, “İran'ın ulusal güvenliğine ve toprak bütünlüğüne göz dikenlerin gözünü oyarız. ABD ne hak ediyorsa öyle karşılık görecektir. Dünyanın bir ucunda sıcak koltuklarında oturup Ortadoğu'yu yeniden inşa etme hayalleri kuranlar İran'ı hafife almasınlar. Çok ağır bedeller ödemek zorunda kalırlar.” dedi.

ABD'ye yönelik sert açıklamalarını sürdüren İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Selami, “ABD'nin bu çıkışına karşı biz de askeri birimlerimize İran'ın sivil veya askeri herhangi bir gemisinin güvenliği tehlikeye düşerse terörist ABD'nin ordusunun gemilerini vurup ortadan kaldırmak için emir verdik.” şeklinde konuştu.

İran ile ABD arasında son günlerde Basra Körfezi'nde gerilimli anlar yaşanmaya başlandı. İki ülke donanmasının gemileri sık sık karşılaşıyorlar. Bu da büyük gerilimin fitilini ateşliyor. İran, Basra Körfezi'nde ABD'nin İran gemilerini rahatsız etmesine karşı çıkarken ABD'de Birleşik Arap Emirlikleri'nden yana tavır alarak İran'ın karşısına çıkıyor.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum