Dünya

İran ve ABD arasında son dakika gelişmesi! ABD’nin hava üsleri vuruldu, Trump açıklama yaptı!

ABD ile İran arasında yaşanan gerilim devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ABD’nin İran’lı General Kasım Süleymani’yi Bağdat’taki hava üssünde öldürmesinden sonra İran ABD’yi açıkça tehdit etmişti. Bu sabah saatlerinde de Irak’ta bulunan Ayn el-Esed hava üssünün İran tarafından vurulduğu açıklandı.

ABD’li yetkililer saldırıyla ilgili herhangi bir yaralı ya da ölü sayısı açıklamasında bulunmadı. Yetkililer ayrıca Donald Trump’ı bilgilendirdiğini de aktardı. Donald Trump ise bu saldırıyla beraber Ulusal Güvenlik Konseyi’nin acil olarak topladı.

ABD Başkanı Donald Trump en son 28 Aralık 2019 tarihinde Ayn el-Esed hava üssüne gelmiş ve buradaki askerleri ziyaret etmiştir. Savunma Bakanlığından bir yetkili, İran’ın buradaki üsse 15 adet füze atığını ve 10 tanesinin Anbar’daki üsse isabet ettiğini aktardı. 1 füzenin Erbil’deki üsse, 4 füzenin ise hedef dışında kaldığını söyledi.

İran devlet televizyonu ise ABD hedeflerine yaptıkları saldırılarda en az 80 kişinin öldüğünü iddia etti.

Donald Trump Açıklama Yaptı

ABD Başkanı Donald Trump yapılan saldırıdan sonra Ulusal Güvenlik Konseyi’ni toplayarak, “Hasarları tespit etmeye çalışıyoruz. Gerekli açıklamalar yapılacaktır” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı