İptal Edilen Uçak Seferleri Nedeniyle Bilet Ücretleri Ne Zaman İade Edilecek? Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Açıklama Yaptı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, iptal edilen uçak seferleri nedeniyle vatandaşların alması gereken bilet iadelerinin garanti altına alındığını açıkladı. Bakan Karaismailoğlu, ayrıca sivil havacılığa yönelik alınan ekonomik koronavirüs önlemlerini açıkladı.

İptal Edilen Uçak Seferleri Nedeniyle Bilet Ücretleri Ne Zaman İade Edilecek? Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Açıklama Yaptı
21 Nisan 2020 - 11:09

 

Koronavirüs nedeniyle iptal edilen uçak seferlerinin ardından binlerce vatandaş uçak firmalarına ödedikleri biletlerin iadelerini geri alıp alamayacaklarına dair endişeye kapılmışlardı. Bu konuda uçak firmalarının tamamı ucu açık açıklamalar yaptılar. Ancak bu açıklamalar beklenti içerisine giren vatandaşları tatmin etmekten çok uzak kaldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bugün bir açıklama yaparak bir yönetmelikle vatandaşların bilet iadelerinin garanti altına alındığını duyurdu.

Bakan Karaismailoğlu vatandaşların ne zaman bilet iadelerini alabilecekleri hakkında da net tarih vererek, “Havayolu Yolcu Hakları yönetmeliğinde bir düzenleme yaptık. Uçak firmalarının vatandaşlara bilet iadesi yapması garanti altına alındı. Bu düzenleme sonrasında dileyen vatandaşlarımız bu bahsi geçen biletlerini açığa aldırabilecekler ve bu biletleri 6 ay içerisinde kullanabilecekler. Bunu kabul etmeyen vatandaşlarımız ise verdikleri ücretin iadesini ilgili firmalardan talep edebilecekler. Havayolu firmaları vatandaşlara bu ücretleri uçuşlara başlamalarının ardından iki ay içerisinde ödeyecekler.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sivil havacılığa yönelik ekonomik tedbirler almaya devam ettiklerini belirterek, “Havalimanı, terminal ve yer hizmetleri kapsamında faaliyet gösteren işletmelerin ruhsat ve temdit ödemelerini uçuşların başlamasından 3 ay sonraya erteledik. Bu şekilde 38 Milyon Liralık bir borcu tehir ettik.” ifadelerini kullandı.

Sivil havacılık sektöründe yaşanan ekonomik sorunların farkında olduklarını belirten Bakan Karaismailoğlu, “Büyük bir salgının imtihanından geçiyoruz. Sivil havacılık sektörü de zor günler yaşıyor. Biz oluşan aksaklıkları gidermek için elden gelen tüm tedbirleri yerine getiriyoruz. Yeni kararlar da alarak uygulamaya koyabiliriz. Bu süreçle ve gelecek taleple alakalı olacaktır.” şeklinde konuştu.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum