İOKBS Bursluluk Sınavı Sonuçları Açıklandı! 2020 MEB Bursluluk Sınavı Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Milli Eğitim Bakanlığı ne zaman açıklanacağı merakla beklenen 2020 Bursluluk sınavı sonuçlarını açıklanan tarihten daha önce duyurdu. MEB İOKBS bursluluk sınav sonuçlarının daha önce 28 Eylül 2020 tarihinde açıklanacağı bildirilmişti. Ancak Milli Eğitim bakanlığı sınav sonuçlarını 1 gün önceden ilan etti. 2020 bursluluk sınav sonuçları nasıl öğrenilir? 2020 Bursluluk sınav sonuçları sorgulama ekranı...

İOKBS Bursluluk Sınavı Sonuçları Açıklandı! 2020 MEB Bursluluk Sınavı Sonuçları Nasıl Öğrenilir?
28 Eylül 2020 - 10:35

Milli Eğitiim bakanlığı tarafından 5 Eylül 2020 Cumartesi günü yapılan 2020 Bursluluk sınavı sonuçları açıklandı. Bu sınava 5., 6., 7., hazırlık sınıfı, 9., 10. ve 11. sınıf öğrencileri girmişlerdi. İOKBS bursluluk sınav sonucu nasıl öğrenilir?

İOKBS BURSLULUK SINAV SONUCU NASIL ÖĞRENİLİR?

Türkiye'de on binlerce öğrencinin merakla beklediği bursluluk sınavı sonuçları ilan edildi. Şimdi öğrenciler bu sınav sonuçlarını nasıl öğrenebileceklerini araştırıyorlar. 2020 bursluluk sınavı sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi internet sitesi üzerinden verilen hizmetlerden olan sınav sorgu bölümünden öğrenilebilir. Öğrenciler bu hizmetten yararlanabilmek için sorgulama ekranına TC Kimlik numaralarını ve doğum tarihlerini gün, ay ve yıl şeklinde girmeleri gerekiyor.MEB BURSLULUK İMKANINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Açık Öğretim ortaokulu öğrencileri bursluluk imkanından yararlandırılmayacaklar. Ancak özel hak tanınan öğrenciler eğer özel okullarda eğitim hayatlarına devam ederlerse bursluluktan yararlanabilecekler. 

2020 BURSLULUK KONTENJANI DAĞILIMI NASIL OLACAK?

Milli Eğitim bakanlığı tarafından belirlenen parasız yatılılık ve bursluluk kontenjanının yüzde 10'u özel hak tanınan öğrencilere ayrılacak. Kontenjanın yüzde 5'i Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyet sürdüren eğitim kurumlarında kadrolu veya sözleşmeli olarak çalışan, emekli olan ya da vefat eden öğretmenlerin çocuklarına ayrılacak. Yüzde 5'lik bir diğer kısımdan ise ailesi ile oturduğu yerleşim yerinde ortaokul, özel eğitim ortaokulu veya imam hatip ortaokulu bulunmayan öğrenciler faydalanacaklar. Kalan yüzde 80'lik kontenjan ise genel olarak değerlendirilecek.


YORUMLAR

  • 0 Yorum