TFF başkanı seçimleri sonrasında internet üzerinden ücretsiz olarak yayınlanan bazı sitelere erişim engeli getirileceği konuşuluyor. Böyle bir karar alınması halinde ise futbolseverlerin internetten kaçırılan maçları izleme dönemler bitecek.

Futbol maçlarını internetten normal yayın olarak gösteren bazı internet sitelerine erişim engeli getirilmesi gündeme getirildi. Bu durumda internet üzerinden korsan olarak maç yayını yapan bazı sitelere TFF Başkanının kararı ile erişim engeli konulabilecek ve aynı zamanda yeni düzenlemenin amaçlandığı gibi uygulanması halinde de internetten bedava maç izleme dönemi de sona erecek.

İnternet üzerinden ücretsiz maç izleme

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunulan yeni torba yasa teklifinde yer alan bir maddede, TC sınırları içinde yapılan futbol müsabakalarına ilişkin yayınların internet ortamlarında hukuka aykırı olarak kullanıma sunan bazı internet sitelerinin internet trafiği bant genişliğini yüzde 90 oranına kadar daraltılması veya bu sitelere korsan yayınına erişim engeli getirme hakkı bulunuyor. Bu maddenin onaylanması halinde korsan yayına erişim engeli getirilmesi ve internet sitesinin tümüne yönelik erişim engelinin uygulanabileceği öğrenildi. Söz konusu bant daraltma veya erişim engeline karar verme konusunun ise TFF Başkanının yetkisi altında olacağı belirtildi.

Gözden kaçırmayın

Yasak Elma Ekin Öldü Mü? Ceyhun Mengiroğlu Diziden Ayrıldı Mı? Neden Ayrıldı? Yasak Elma Ekin Öldü Mü? Ceyhun Mengiroğlu Diziden Ayrıldı Mı? Neden Ayrıldı?

Hem yurt içinde hem de yurt dışındaki futbol maçlarını internetten korsan olarak yayınlayan bazı internet sitelerine erişim engeliyle ilgili ise yayın hakkı olmadığı halde futbol maçlarını bedava veya düşük ücretler karşılığında internetten izleyicilere sunan uygulama ve sitelerini takibini sağlamak için de Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) bünyesinde yeni birimler kurulacağı bildirildi.