İnstagram yeni özellikler ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bu seferde yorumlara moderasyon özelliğini getirdi. Peki bu özellik nedir? Detaylı bilgiler haberimizde..

Sosyal bir platform olan Instagram yine yeni bir özellik ile karşımıza çıktı. Bu yeni özellik nefret ve taciz içerikli yorumlar ile baş etmeyi ve kullanıcı olanların en güvenli şekilde platformda faydalanmasını sağlar.

Instagram yorumlarına moderasyon özelliği geldi peki bu özellik ne işe yaramaktadır?

Instagram kullanıcılarının en fazla şikayette bulundukları konulardan birisi olan yorumlar sürekli Instagram yetkililerini meşgul etmekte idi. Konu üzerine çalışmalar yapan Instagram yetkilileri yeni özellik hazırlayarak kullanıcılarına bunu tanıttı. Bu özelliği kısa bir süre önce kullanıcılara sunan geliştiriciler artık nefret ve taciz mesajları içeren yorumlara tam anlamı ile savaş ilan ettiklerini söylediler.

Gözden kaçırmayın

Instagram'ın Yuva Yıkan Özelliği Yeniden Geliyor! Erkeklerin Gözü Yaşlı Kadınlarda Bayram Havası! Instagram'ın Yuva Yıkan Özelliği Yeniden Geliyor! Erkeklerin Gözü Yaşlı Kadınlarda Bayram Havası!

Moderasyon özelliği tam olarak nedir?

Bu özellik Instagram kullanıcılarının yaptıkları paylaşımlar da altına gelen yorumlara müdahale etme hakkı tanıyan bir özellik olmaktadır. Böylece kullanıcılar kendi gönderileri altına yapılan yorumlara müdahale edebilme ve kişisel yorum engelleme hakkını kullanabilir.

Artık Instagram kullanıcıları gönderilerinin altındaki yorumları isterlerse tek tek ya da tamamen yoruma kapatabilme hakkına sahiptirler. Bununla birlikte bir Instagram kullanıcısı rahatsız oldu bir yorum için filtre uygulayabilir. Son zamanlarda sosyal medya platformlarında daha fazla görülmeye başlanılan ırkçılık, nefret duygusu ve homofobik hareketler sebebiyle yapılan yorumlar herkesi rahatsız etmek de mi bu yorumlara engel olmak için bu yeni özellik getirilmektedir. Böylece kullanıcılar Kendi gönderilerine gelen yorumlara istedikleri tarzda müdahale etme hakkına sahip olabileceklerdir.

Yeni özellik moderasyon nasıl kullanılmaktadır?

Instagram yorumlarında moderasyon özelliğini kullanmak isteyen bir Instagram kullanıcısı paylaşımları altındaki yorumlara ister tamamen yorum yapılmayacak şekilde ayarlayabilir isterse tek tek seçtiği kullanıcılar için gelecek yorumları engelleme hakkına sahiptir.

Bu moderasyon özelliği sayesinde kullanım yapılırken gizlenen sözcükler özelliği ile paylaşımlarına gelebilecek olan yorumlar içerisinde görmek istemediği belirli kelimeler seçerek kendisine ait bir liste oluşturabilir. Bu liste mevcut kelimelerin kullanılması halinde Instagram kendisi otomatik olarak o mesajı gizleyecektir. Böylece kullanıcının görmek istemediği mesajlar otomatik olarak Instagram tarafından kaldırılmıştır.

Moderasyon özelliği Türkiye'ye de geldi

Moderasyon özelliği bir süredir yurtdışında kullanılmaktaydı bu özellik ile olumlu sonuçlar geldi ve bununla birlikte diğer ülkelerde Instagramda moderasyon özelliği için hak sahibi olabildiler.

Instagram yorumlarında moderasyon özelliği kullanmaya başlayan Instagram kullanıcısı artık gönderileri için yorumları istediği gibi şekillendirebilecek. Kullanıcının belirlediği gönderiler tamamen yorumlara kapatabilirken sadece beğeni sayıları görülebilecek nokta bununla birlikte gönderilen mesajlar filtrelenebilecek ya da tek tek engellenebilecek. Engellenen bir yorum hiçbir zaman ilgili gönderinin altında görüntülenemeyecek. Bu engellenen yorumlar için engellenen yasaklı kelimeler listesinin oluşturulması gereklidir.

Bu özellik tüm profiller üzerinden rahatlıkla kullanılabilecek ve özelliği nasıl kullanılması tamamen bir Instagram kullanıcısının tercihine bağlı olarak seçilebilecek.