Özellikle bazı durumlardan dolayı Instagram hesaplarını kapatmak isteyen ya da yeni bir hesap açmak isteyen kişilerin eski hesaplarını silmek istemesi ile ortaya çıkan bu ihtiyaç; oldukça kolay ve hızlı bir şekilde giderilebilmektedir. Instagram'ı kapatarak sosyal medyaya ara vermek isteyen kişilerin sıklıkla tercih etmiş olduğu bu yöntem Instagram üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir. Aşağıda  verilen yöntemler takip edilerek Instagram hesabı kapatılabilir.

Instagram Hesabı Kapatma İşlemi Yapma

Instagram hesabını kalıcı olarak kapatmak isteyen kişiler öncelikle aşağıda sizin için verilen bağlantıya tıklamalısınız. Bu link üzerinden Instagram sizi hesabınızı sıfırlama sayfasına yönlendirecektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta Instagram uygulaması içerisinden hesap kapatma işlemlerinin yapılamadığıdır. Bunun için telefonunuzdan tarayıcıya girerek bu linki yapıştırmanız ve sonrasında sayfada yer alan Instagram hesabına giriş kısmındaki alanları kişisel bilgilerinizle doldurmanız gerekmektedir. 

Yukarıda bahsedilen Instagram hesap kapatma  işlemleri için kullanılabilecek olan link budur :https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/

Eğer açılan bağlantıda oturumunuz giriş yaptığınız cihazınızın üzerinde açık değilse oturumunuzu açmanız gerekmektedir. Daha sonra tekrar yukarıdaki bağlantıya dönebilirsiniz. Üçüncü adımda ise hesabınızı neden siliyorsun bölümündeki nedenlerden bir tanesi seçilerek yanındaki kutucuklar işaretlenir. 

Hesap silme nedenini seçtikten sonra hesabınızı sileceğiniz asıl bölüm açılacaktır. Açılan bu bölüm üzerinde öncelikle Instagram şifrenizi boş kutucuğa girmeniz daha sonra da kırmızı etiketli hesabımı kalıcı olarak kapat yazan butona tıklamanız gerekmektedir.

Tüm bunları tamamladıktan sonra hesabınız tamamen silinmiş olacaktır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta sildiğiniz hesaplara bir daha asla ulaşamayacağınız ve bu hesabı açarken kullanmış olduğunuz kullanıcı adını bir daha kullanmanızın mümkün olmayacağıdır. Bunun için yapılacak olan bu işlem hakkında iyi bir şekilde düşünülmesi ve Instagram hesaplarının buna göre kapatılması gerekmektedir. Hiçbir şekilde Instagram eski hesaplarınıza geri dönmenize izin vermeyecektir. Bu yüzden Instagram kapatma işlemlerinin en büyük riski budur. Hesabınızı tamamen kapatmak yerine “hesabımı dondur” seçeneği ile hesaplarınızı bir süreliğine dondurabilirsiniz. Bu işlem de hesabınızı takipçilerinizden saklayacak, bütün fotoğraflarınızı siz isteyene kadar ortadan kaldıracak olan etkili yöntemlerden bir tanesidir.

Instagram Dondurma İşlemi Nedir

Instagram dondurma işlemleri, hesaplarını tamamen kapatmak istemeyen ancak bir süre Instagram kullanmak istemeyen kişilerin tercih etmiş olduğu en önemli yöntemlerden bir tanesidir. Instagram hesabını kalıcı olarak silmek yerine alternatif bir çözüm olarak kişilere sunulan Instagram dondurma işlemleri geçici olarak hesabını kapatmak isteyenlerin en önemli tercihlerinden biri olmaya devam etmektedir. Instagram hesap dondurma işlemlerinin hesaplarınızı kalıcı olarak silmenize karşılık en önemli avantajı hesabınızı geçici olarak kapattığınızda hesabınızda yer alan fotoğraflarınızın yorumlarını ve beğenilerinizi hiçbir şekilde kaybetmeyecek olmanızdır. Hesap dondurma işlemi gerçekleştirdiğinizde eski hesabınıza kaldığınız yerden dönebilirsiniz. Bu yüzden kalıcı olarak silmektense hesap dondurma işlemini yapmak Instagram kullanıcıları tarafından daha fazla tercih edilen olanakların başında gelir.

Instagram Dondurma İşlemleri Nasıl Yapılır 

Instagram dondurma işlemi yapılabilmesi için öncelikle aşağıda verilen yönergelere sırasıyla ve eksiksiz bir şekilde uyulması gerekmektedir. Instagram uygulaması üzerinden Instagram dondurma işlemleri yapılamaz bunun için Instagram uygulamanızı tarayıcıdan açmanız gerekmektedir. Takip edilmesi gereken adımlar şu şekildedir:

    Tarayıcıdan açılan Instagram hesaplarında yer alan sağ üst köşedeki profil işaretine tıklanır ve profil düzenle seçilir,
    Burada yer alan en aşağı kısımda hesabımı geçici olarak kapat kısmına tıklanır. Bu ibare mavi bir şekilde yazılmış ve en sağ alt köşededir.

Hesap kapatma işlemlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hesap dondurma işleminin 7 gün içerisinde sadece 1 kez yapılabiliyor olmasıdır. Dondurduğumuz andan itibaren 7 gün içerisinde hesabınız için yeniden dondurma işlemi yapamazsınız. Bunun için bir 7 gün daha beklemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda dondurmuş olduğunuz hesabınızı hemen yeniden açmanız mümkün değildir. Hesabınızı yeniden aktif hale getirebilmeniz için en az 3 saat kadar beklemeniz gerekmektedir.