İngiliz hükümeti tarafından bir süredir Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümüne ilişkin yapılacaklar listesi hazırladıkları ve cenaze töreninin ayrıntılarının da şimdiden hazırlanmış olduğu belirlendi. Güvenlik önlemlerinin alınmasının ardından ülkede ne gibi önlemlere yer verileceği planlandı. Bu durum sosyal medya üzerinde yapılacak kısıtlamaları da beraberinde getiriyordu.

Ülkede henüz Kraliçe ölmeden planın şimdiden yapılmış olması ve bunun basına sızdırılması geniş yankı uyandırdı.

KRALİÇE 2. ELİZABETH ÖLÜNCE NE OLACAK?

İngiliz hükümeti Kraliçe 2. Elizabeth’in ölmesinin ardından yapılacak çalışmalara yer verildi. Projenin ve operasyonun ismi ise ‘Londra Köprüsü Operasyonu’ olarak ifade edilecek. Plan tamamen cenaze düzenlemelerinden oluşuyor.

Başbakan, görevlendirilmiş bir memur tarafından ‘Londra Köprüsü Yıkıldı’ kodu ile ortalığı telaşlandırmadan ve henüz kimseye bu durumu duyurmadan yarılmış olacak. Halk ise bu durumu resmi haber ajansından öğrenecek. Bu haberi verecek olan haber ajansı ise PA haber ajansı olarak açıklandı.

Kraliçenin ölümünün ardından tabut Westminster Sarayı’na düzenlenecek olan bir geçit töreninin ardından götürülecek. Katafalk içerisinde olacak tabut ise 3 gün boyunca halkın görmesi ve ziyaret etmesi amacı ile sergilenecek.

KRALİÇE 2. ELİZABETH’İN SAĞLIK DURUMU NASIL?

elizabeth

Kraliçenin ölümünün ardından ülkede 10 gün boyunca yas ilan edilmesi planlanıyor. Çalışanlar bu sürecin hafta içine gelmesi halinde ise işten insiyatife bağlı olarak izin kullanabilecekler.

Şimdilerde 95 yaşında olan Kraliçenin ölümünün ardından planın şimdiden yapılması garip bir hareket olarak algılanırken, sağlık durumunu hakkında bir bilgi paylaşılmadı. Ülkede kalabalık oluşması, terör tehditlerinin ve salgınla mücadelenin bir soru işareti olması nedeniyle sağlık durumunun kötüleşmemesi gerektiği ifade ediliyor.