İngiliz Bilim Adamlarından Çarpıcı Araştırma! Koronavirüs Vuhan'da Ortaya Çıkmadı!

Son dönemlerde koronavirüs üzerine yaptıkları bilimsel araştırmalarla isimlerinden sıkça söz ettirmeye başlayan Cambiridge Üniversitesi'ndeki bilim adamları çok çarpıcı bir bulguya eriştiklerini açıkladılar. Bilimsel verilere göre koronavirüs Vuhan'da ortaya çıkmadı.

İngiliz Bilim Adamlarından Çarpıcı Araştırma! Koronavirüs Vuhan'da Ortaya Çıkmadı!
19 Nisan 2020 - 08:25

 

İngiltere'nin Cambiridge Üniversitesi'nde son dönemlerde koronavirüsün genetik kodlarına yönelik araştırmalar yapılıyor. Bu çalışmalar dünya çapında gündem olmayı başarıyor. Geçtiğimiz günlerde koronavirüsün mutasyona uğrayıp öldürücü etkisiyle ülke ülke yayıldığını ispat etmişlerdi. Şimdi ise koronavirüsün ilk çıktığı yerin Vuhan olmadığını ortaya koydular.

Açıklama yapan bilim adamları koronavirüsün 2019 yılının Eylül ayında ortaya çıktığına dair kanıtlarının bulunduğunu ifade ettiler. Ayrıca koronavirüsün kökeninin Vuhan olmadığını vurguladılar.

Cambiridge Üniversitesi'nde yapılan bu son araştırma Proceedings of the Natiaonal Academy of Sciences isimli bilimsel dergide yayınlandı. Burada yer alan makalede koronavirüsün Çin'in güneyinde ortaya çıktığı ve sonra yayılım gösterdiği vurgulandı.

Genetik uzmanı Peter Forster ise bu durum ile alakalı olarak, “Virüsün kökeni hakkında araştırmalar yapıyoruz. Bulgularımız bize kritik tespitler yapma fırsatı veriyor. Koronavirüs öldürücü özelliğini mutasyonlar aracılığı ile aylar öncesinde kazanmış olabilir. Bu virüsün yeni çıkmadığını görüyoruz. Daha önce muhtemelen yarasada, başka bir hayvanda veya bir insanda yaşıyor olabilir. Daha sonra öldürücü bir nitelik kazanarak bulaşma eğilimine kavuştu. Bu da 13 Eylül ile 7 Aralık arasını işaret ediyor.” dedi.

Açıklamalarını sürdüren Forster, “Koronavirüsün dünya çapındaki değişimlerini sürekli takip ediyoruz. Bilimsel bir tespit olarak söyleyebiliriz ki koronavirüs asla Vuhan'da ortaya çıkmadı. Bunun çok daha öncesi var. Şu anda sınırlı sayıda araştırma yapabiliyoruz ama bilimsel veriler koronavirüsün Çin'in güneyinde ortaya çıktığını gösteriyor. Bunu net şekilde tespit edebilmek için Çin'deki hastanelerdeki koronavirüs örneklerini incelememiz gerekir.” ifadelerini kullandı.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum