IMF'nin Güncellenen Petrol Fiyatı Tahminleri Şok Etti! 2020 ve 2021 Fiyatları Ne Kadar Olacak?

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından petrol fiyatları ile alakalı olarak kısa ve uzun vadeli tahminler güncellendi. IMF'nin değişen tahminlerine göre petrol fiyatları 2020'de 41,7 dolar, 2021'de ise 46,7 dolar olacak. Varil fiyatlarına yönelik bu yeni tahminler petrol sektöründe yeni bir krizi işaret ediyor.

IMF'nin Güncellenen Petrol Fiyatı Tahminleri Şok Etti! 2020 ve 2021 Fiyatları Ne Kadar Olacak?
14 Ekim 2020 - 19:00

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından Dünya Ekonomik Görünüm Raporu yayınlandı. Bu raporda küresel ekonomik faaliyetlerin koronavirüs sürecinde yaşanan büyük karantina nedeniyle ciddi bir düşüş ile karşılaştığı ama yeniden tırmanışa geçildiği vurgulandı.

PETROL SEKTÖRÜ İÇİN RİSK VURGUSU

Petrol piyasası ile alakalı olarak da değerlendirmelerde bulunan IMF raporunda bu sektörde koronavirüs salgınının henüz kontrol altına alınamamasının sancılarının yaşandığı ifade edildi. Petrol fiyatlarında istikrarsız fiyatlamanın gerçekleşeceğine dair tahminde bulunan IMF'ye göre bu fiyatlamayı destekleyebilecek risk ortamı halen daha etkisini gösteriyor.

IMF raporunda petrol piyasasını baskı altına alacak olan riskler de detaylı bir şekilde açıklandı. Buna göre Ortadoğu'da yükselen jeopolitik gerilim, Kafkasya'dan gelen savaş haberleri ve koronavirüs salgınının etkisinin sürmesi petrol piyasasındaki endişeli ortamı tetikleyebilecek etmenler arasında gösterildi.

PETROL FİYATLARINI ETKİLEYECEK NEDENLER AÇIKLANDI

Petrol piyasası hakkında değerlendirmelerini sürdüren IMF raporunda, “Küresel ekonomik faaliyetlerde yeniden başlayan gerileme, OPEC dışı petrol üreten ülkelerin arz fazlası üretim yapması, OPEC ülkelerinin bazılarının üretim kısıntısı kararına uymamaları petrol fiyatlarında olumsuz etki gösterecektir.” denildi.IMF 2020 ve 2021 PETROL FİYATI TAHMİNLERİNİ GÜNCELLEDİ!

IMF petrol fiyatları ile alakalı olarak da tahminde bulundu. Koronavirüs sürecinde petrol fiyatlarında yüzde 60'a varan düşüşe işaret eden IMF raporunda 2020'de petrol fiyatlarının 41,7 dolar, 2021'de ise 46,7 dolar olacağı tahmini yapıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum