IMF Açıklama Yaptı Dolar Kuru Uçuşa Geçti! Yatırım Uzmanlarından Dolar Yorumları!

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından Türkiye'nin 2020 ekonomik büyüme rakamlarına yönelik beklentilerini açıklamasının ardından dolar kuru güven tazeleyerek çıkış grafiğine tekrar geri döndü. Akşam saatlerinde hızlı bir çıkış sergileyen dolar kuru hakkında uzmanlar uyarılarda bulundu.

IMF Açıklama Yaptı Dolar Kuru Uçuşa Geçti! Yatırım Uzmanlarından Dolar Yorumları!
14 Nisan 2020 - 20:54

 

Koronavirüsün gölgesinde faaliyetlerine devam eden piyasalar en küçük bir gelişmeden olumsuz etkilenme eğilimini sürdürüyor. Türkiye'de piyasalarda oluşan hassas denge çok kırılgan bir yapıya büründü.

Geçtiğimiz hafta sonuna doğru IMF tarafın yapılan Türkiye ile yapısal görüşmelere başladık açıklamaları piyasaları olumlu etkilemiş ve Türk lirasının dolar karşısında değer kazanmasını sağlamıştı. Bugün ise IMF'den Türkiye'nin 2020 yılı için büyüme beklentilerinin yüzde 3'ten yüzde eksi 5'e düşürülmesi piyasalarda şok etkisi yarattı.

IMF'nin açıklamasının ardından USDTRY paritesi 6 Nisan'dan beri test ettiği 6,7921 direncini bugün geçerek günü 6,7993'ten kapattı. Akşam saatlerinde ise dolar kurunun artışı sürdü ve 6,8165'e yükseldi.

Yatırım uzmanlarının değerlendirmelerine göre dolar kuru 6,7921 seviyesinin üzerinde kaldığı müddetçe dolar yönünden yükseliş grafiği devam edecek. Böyle bir durumda dolar önce 6,8380'i sonra da 7.0550'yi direnç noktası olarak zorlayacak.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum