MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, İçişleri Bakanlığı tarafından İBB'de başlatılan 'terör teftişi' konusunda açıklamalarda bulunmuş, teftişin İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu hedef almadığı ve almaması gerektiği yönünde açıklamalar yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, MKYK Üyesi Şamil Tayyar ve eski TBMM Başkanı Bülent Arınç'ı da isim vermeden eleştirmişti. Bahçeli, yerlerine kayyım atanan HDP'li belediye başkanlarını hatırlatarak İmamoğlu'nun da görevden alınabileceğini söylemişti.

BCC9C1CF-53A3-4B37-AEAF-87804D6352AB_w1080_h608_s-1

Bu konuşma sonrası birçok kesim tarafından aslına “itiraf” olarak değerlendirilen bu bilgiye istinaden en vurucu yorum ise Edirne Cezaevi'nde tutulan HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’tan gelmişti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Ekrem İmamoğlu'nun yürütülen teftiş sonucuna göre görevden alınabileceğini söylemesinin ardından Demirtaş bugün Twitter'da çok konuşulan bir mesaj paylaşmıştı.

"Sanırım MHP, son derece akıllıca bir muhalefet taktiğiyle AKP'yi adım adım bitiriyor. Bu arada kendileri de bitiyor ama olsun, Türkiye bu fedakarlığı asla (yani bir ay falan) unutmayacak" sözleri ile kendisine muhalif olanları bile güldürmüş ve “doğru tespit” sözleri ile paylaşılmıştı.

Konuya ilişkin bir iddia ise açıklama ise eski AKP'li Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’dan geldi. Katıldığı canlı yayında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu için iddianame hazırlandığını iddia eden Özdağ bu açıklaması ile Bahçeli’nin sözlerinin bir sinyal olduğunu düşündürttü.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, TELE1’de katıldığı programda İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu için skandal bir iddiada bulunarak dikkatleri bir noktaya çekti.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, İBB’ye başlatılan özel ‘teftiş’ ile ilgili olarak “İçişleri Bakanlığı’nın böyle bir durum varsa derhal İBB’ye yazı göndermesi ve bu terörle iltisaklı kişiler hakkında işlem yapması gerekir. Gönderildi mi? Hayır. Bu yapılmış olsaydı, İçişleri Bakanlığı yazı gönderseydi ve İBB bu konu hakkında bir adım atmasaydı o zaman buraya müfettiş gönderilirdi. Şimdi mesele; seçimde yapamadıklarını yapmak” diyerek kamuoyunda zaten halihazırda olan tahminleri yinelemiş oldu.

ekrem-imamoglu-secimde-tek-haber-kaynagi-aa-olmayacak

Ancak olayın ciddiyetine dikkat çekmek isteyen Özdağ “Seçimde kaybettiler İstanbul bunlar için çok önemli bakın bu ittifak kanuni değil defakto bir ittifaktı. Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı ittifakı kanuni bir ittifaktı, o zaman Meclis’ten kanun çıktı ama belediye seçimlerinde bir kanun yok. Burada AK Parti ve MHP bir ittifak yaptı sonra bozuldu. İttifak yaparken millet vekilleri alkışlıyordu bozulurken de alkışladılar. Burada ne kadar bir gider tabusu oluştuğunu ve milletvekillerinin hür iradeleriyle hareket etmediklerini, partilerinin bir kışla kendi üyelerini kurşun asker yaptıklarının bir göstergesidir bu. CHP ve İYİ Parti oturdular sonra AK Parti ile MHP’de oturma lüzumunu hissettiler.”

“AK Parti’nin gayesi neydi? İstanbul ve Ankara’yı kaybetmemek. MHP’nin gayesi 3 tane belediyeyi kaybetmemekti. Adana, Mersin, Manisa’yı kaybetmemekti. Ankara ve İstanbul çok önemliydi ama bunlar kaybedildi. O günden beri operasyonlar devam ediyor. Bu işi ciddiye alın bakın. Hatta İBB ile ilgili iddianame yazıldığını tahmin ediyorum, kulağıma da duyumlar geliyor. Oraya kayyum atanmayacak zaten İBB meclis üyeleri arasında seçim yapılacak. Burada hukuktan bahsetmenin anlamı var mı?” şeklinde sözlerini sürdürdü.