Meksika'da maaşlarını alamayan belediye işçileri ilginç bir eylem yaptı. İşçiler hakları olan maaşlarının ödenmesini talep ederek, haklarını alamadıkları gerekçesiyle sokaklara kamyonlarla çöp döküp çöpleri ateşe verdi.

Meksika’nın Toluca şehrindeki maaşlarını alamayan işçiler, protesto amacıyla sokaklara kamyonlarla çöp dökerek ateşe verdi. İşçileri, çöp kamyonlarıyla topladıkları çöpleri başta Belediye Sarayı’nın önü olmak üzere şehrin bir çok caddesine döktüler. Şehrin çeşitli bölgelerinde yaptıkları protestolarda işçiler, bazı çöp yığınlarını ateşe verdi ve aynı zamanda kentteki birkaç işlek caddeyi de trafiğe kapattı.

13535252-728xauto

Toluca Belediyesi bünyesinde çalışan ve maaş ödemelerini alamayan işçiler, yaptıkları protestolarda yetkililerden maaşlarının yanı sıra kanuni hakları olan yılbaşı ve tatil ikramiyelerinin de ödenmesini talep ettiler.

Meksika Eyaleti İnsan Hakları Komisyonu ise, çalışanlara maaşlarını ödemeyen belediye yetkilileri hakkında 7 ayrı şikayette bulunurken, yaşanan problem nedeniyle belediye başkanından ayrıntılı bir rapor istedi.

Toluca şehri yetkilileri, geçtiğimiz çarşamba günü belediye bünyesinde çalışan 2 bin 400 işçinin geciken maaşları hakkında çözüm üretmek amacıyla toplantı düzenlemiş, ancak ödemelere ilişkin bir açıklama yapılmadı. (İHA)