İkinci El Online Otomobil Pazarı Mart Ayında Frene Bastı!

2020 yılının Mart ayında ikinci el otomobil online pazarında satışlar düşüş gösterdi. Belirtilen dönemde 152544 adet otomobilin satışı gerçekleşirken bu rakam düşüş yaşandığını net şekilde ortaya koydu. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde yüzde 8 daha fazla satış yapılmıştı. 2020 Şubat ayında ise bu satışlar yüzde 3 daha fazlaydı. Koronavirüs salgını ikinci el otomobil piyasasını da etkiledi.

İkinci El Online Otomobil Pazarı Mart Ayında Frene Bastı!
12 Nisan 2020 - 22:53

Türkiye'de koronavirüs salgını ekonomik hayatta şekillendirici etkisini devam ettiriyor. Bundan en çok etkilenen sektör ise otomotiv sektörü oldu. Yılın ilk iki ayında büyük ilgi gören ikinci el otomobil satışları Mart ayında ise düşüş gösterdi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından hazırlanan INDICATA verilerine göre ikinci el otomobil online pazar raporunda Mart ayında 152444 otomobilin satışı gerçekleştirildi. Bu satılan otomobillerin 122203'ünü binek araçlar oluşturdu. 30341 hafif ticari araç da el değiştirdi.

Mart ayında ikinci el online otomobil satışları oranlandırıldığında binek araçların payı yüzde 80 olurken hafif ticari araçlar yüzde 20 seviyesinde kaldı. Mart ayı toplam satışlarının bir önceki yıla göre yüzde 8 düşüş gösterdiği belirlenirken 2020 Şubat ayına göre de yüzde 3 gerileme kaydettiği görüldü.

İnternet üzerinden verilen otomobil ilanları hakkında da bir rapor paylaşıldı. Buna göre Mart ayında ikinci el online otomobil pazarında 163756 araç satış için ilana çıktı. Satışa çıkarılan otomobillerin yüzde 93'ü alıcı bularak satışları gerçekleşti.

C SEGMENTİ ARAÇLAR MART AYINA DAMGA VURDU

Yapılan araştırmaya göre ikinci el online otomobil pazarında Mart ayında en çok C segmenti araçlar satıldı. Bu araçlar aylık toplam araç sayısının yüzde 42'sine tekabül etti. Toplam 51344 C segmenti aracın satışı gerçekleşti. C segmenti araçları B segmenti araçlar takip etti. Ardından D segmenti araçlar daha çok rağbet gören üçüncü sıra araçlar arasında yer aldı.

MART AYINDA FİYATLAR YÜKSELDİ

Açıklanan rapora göre ikinci el online otomobil pazarında Mart ayında otomobil fiyatları bir önceki aya göre yüzde 1,6 arttı. Bir önceki yıl ile kıyaslandığında ise bu artış yüzde 12,3 olmuş oldu.

EN ÇOK 16 YAŞ ARAÇLAR SATILDI

İkinci el online pazarda Mart ayında en çok 16 yaş araçlar ilgi gördü. Toplam satış payının yüzde 12,1'ini bu araçlar oluşturdu. Bu araçları yüzde 11,4 oranla 4 yaş araçlar takip etti. Üçüncü sırada ise yüzde 9,5 ile 5 yaş araçlar yer aldı.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum