Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi döneminde sıfır araç üretimi sekteye uğramıştı. Sıfır araçların tedarik aşamasında ciddi sorunlar meydana gelmeye başladı. Bu sorunlar sıfır araç fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Sıfır araç fiyatlarının ciddi anlamda yükselmesinin ardından vatandaş ikinci el araçlara yöneldiler. 

İkinci el araçlarda da bu ilgden dolayı fiyatlar hızla yükselmeye başlaı. Tüketici bütçesine uygun araç bulmak için büyük çaba sarfediyor. Ancak ikinci el araç fiyatlarında yükselişin devam etmesi üzerine dolandırılarda harekete geçtiler. Araç alacaklar için farklı dolandırıcılık yöntemleri gündeme gelmeye başladı. 

ÇALINTI ARAÇ SATIŞI YAPILIYOR

4-12

Ucuz araç bulmak için çaba sarfeden vatandaşlar çalıntı araçları farkında olmadan satın alıyor olabilir. 'Change araç' satışı gündeme gelmeye başladı. Bu durumda araçların şasi numarasının değiştirildiği belirlendi. 

İkinci el araç sektöründe uzun zamandır çeşitli dolandırıcılık yöntemleri belirleniyor. Bu süreçte çalıntı araç satışı da yeni bir yöntem olarak açıklandı. Kullanıma engel olan araçların farklı yöntemler sonrasında illegal şekilde satılması da son zamanlarda pek çok vatandaşın ciddi mağduriyet yaşamasına neden oldu. Araçların dolandırıcılar tarafından şasi ve motor numaralarının değiştirilmesinin ardından standart dışı uygulamalar gündeme gelmeye başladı. 

DETAYLI BİR EKSPERTİZ RAPORU ALINMASI ÖNEMLİ

Son zamanlarda araç satın almak ve doğru şekilde seçim yapmak için detaylı bir incelemeden geçmesi son derece önemli. Bu süreçte detaylı bir ekspertiz raporunun tamamlanmış olması gerekiyor. Pek çok vatandaş araç satın alırken motor ve şasi numaralarına bakmazken, ortalama olarak piyasanın altında olan araca heyecanla yaklaşırken aynı zamanda şüphe duyulması gerektiği de belirtildi. 

Detaylı bir ekspertiz incelemesi sonrasında aracın somut bilgilerinin doğru şekilde eşleştirilmesi son derece önemli olduğu için yaşanabilecek herhangi bir mağduriyet engellenebilir.