keseceğini duyurdu.

İsviçre merkezli mobilya markası Ikea, dikkat çekici bir karar aldı. Covid-19 aşısı olmayıp temaslı duruma düşüp işe gitmeyen çalışanlarının ücretlerini keseceğini duyurdu.

İsveç merkezli şirket bu durumun hassas bir konu olduğunu belirtip, şirket politikasının da değişen durumlarla birlikte evrim geçirmesi gerektiğini söyledi. Şirket, corona virüsü aşısı olmayıp temaslı duruma düşerek çalışamayan çalışanlarının maaşlarında kesintiye gidileceğini duyurdu.

Şirket, son dönemde hastalanan çok sayıda çalışan olduğunu ve işletmelerin zor durumda olduğunu belirtirken, İngiltere'de aşı olmayıp hastalananların maaşlarında kesintiye gidileceği belirtildi. İngiliz medyasında yer alan haberlere göre Ikea'da çalışan aşı olmamış ama temaslı olanların haftada 96 İngiliz poundu alabileceği açıklanırken, aşı olanlara ise maaşlarının tam yatırılacağı ve 400-450 pound sterlin alabilecekleri söylendi.

Ikea'da görevli yetkililer, "Tam aşılı olanlar ya da olmayanlar fakat diğer sağlık sorunları ya da hamilelik nedeniyle rapor alanlar tam maaş alacak. Aşı olmayan ama hastalananlara da tam maaş yatacak. Fakat aşı olmayıp temaslı duruma düşenler Kanuni Raporlu Ücreti'ne tabi olacak" dedi.