İhtiyacı Olan Herkese Elektrik Yardımı! Vatandaşların Elektrik Faturalarını Devlet Ödüyor!

Türkiye'de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere elektrik faturası yardımı yapılıyor. Kimler elektrik yardımı alabilir? Elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır? Elektrik faturası yardımı ne zaman, nasıl ödenir?

İhtiyacı Olan Herkese Elektrik Yardımı! Vatandaşların Elektrik Faturalarını Devlet Ödüyor!
29 Eylül 2020 - 21:00

Türkiye'de ihtiyaç sahibi aileler Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardım programları kapsamında destekleniyorlar. Bakanlık bünyesinde faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ihtiyaç sahibi olan ailelerin ihtiyaçlarının giderilmesi için çok sayıda kalemde yardım yapılıyor. Bunlardan birisi de elektrik faturası yardımı oldu. Kimler elektrik faturası yardımı alabilir? Elektrik yardımı almak için başvuru nasıl yapılır? Elektrik yardımı ödemeleri nasıl yapılır?

ELEKTRİK YARDIMI ŞARTLARI NELERDİR?

Aile,Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen elektrik yardımları sadece ihtiyaç sahiplerine ödenmektedir. Bu konuda bakanlık kaideleri oldukça nettir. İhtiyaç sahibi olmayanlara bu yardımlar verilmemektedir. İhtiyaç sahipliği ise kişi başı hane gelirine göre belirlenmektedir. Bu gelir 701 TL'den fazla olanlar elektrik yardımı alamazlar. Bu kapsamda bulunan vatandaşlar Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na kayıtlıdırlar ve çeşitli yardımlar almaktadırlar. Bu nedenle bu vatandaşlar herhangi bir başvuru yapmadan elektrik yardımı alabilmektedirler. Ancak elektrik faturası yardımı her haneye aynı miktarda yapılmamaktadır. 

ELEKTRİK YARDIMI KAÇ TL'DİR?

Türkiye'de ihtiyaç sahibi ailelere elektrik yardımı miktarı belirlenirken hanede yaşayan kişi sayısına bakılmaktadır. Hanede 2 kişi varsa aylık 75 kWh elektrik tüketimi karşılığı nakdi yardım, hanede 3 kişi varsa aylık 100 kWh elektrik tüketimi karşılığı nakdi yardım, hanede 4 kişi yaşıyorsa aylık 125 kWh elektrik tüketimi karşılığı nakdi yardım ve hanede 5 ya da daha fazla kişi yaşıyorsa aylık 150 kWh elektrik tüketimi karşılığı nakdi yardım yapılmaktadır.

ELEKTRİK YARDIMI ÖDEMELERİ NASIL ALINIR?Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan elektrik yardımı alan vatandaşlar ödemelerini her ay tahsil edebiliyorlar. PTT aracılığı ile ödenen bu parayı alabilmek için hak sahipleri yanlarına elektrik faturalarını ve kimlikleri almaları gerekiyor. Bu iki belgeyi ibraz eden vatandaşlara ödemeleri PTT şubelerinden nakit olarak yapılıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum