Yardıma muhtaç olan ailelere devlet yardımları hız kesmeden devam ediyor. Nakit para başta olmak üzere ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda, yakacak, erzak, kıyafet, bebek bezi, bebek maması, eşya ve çocuk kıyafeti gibi yardımlar veriliyor. Başvuru yapan ihtiyaç sahipleri bu yardımlardan anında yararlanabiliyor. Peki hangi kurumlar yardım veriyor? Nakit yardım başvurusu nasıl yapılır? Kimler sosyal yardım alabilir? İşte merak edilen soruların yanıtları…

Dar gelirli olan ailelere devlet desteği veriliyor. Özellikle kış aylarını daha rahat geçirmek isteyenler hem sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla hem de valilik, kaymakamlık, belediye gibi kurumlar aracılığıyla destek alabilir. Nakit yardımı da yapılıyor, temel gıda ve yakacak yardımı da… İhtiyacınıza uygun kalemlerden başvuru yaparak yardım alabilirsiniz. Aralık ayı sosyal yardım başvuruları ve detaylar haberimizde…

ihtiyac-sahiplerinin-tum-dertlerine-deva-olacak-yardim-nakit-gida-erzak-cocuk-bezi-hepsi-dagiti-1

KIŞ AYLARINA ÖZEL SOSYAL YARDIMLAR

Kış aylarını daha rahat geçirmek isteyen ihtiyaç sahiplerine belediyeler destek vermeye devam ediyor. İzmir Büyükşehir belediyesi Karakış Destek Paketi adıyla kış aylarında ihtiyaç sahiplerine sosyal yardım vereceğini açıkladı. Bu yardımlardan yararlanmak isteyenlerin başvuru işlemleri için belediyenin internet sitesinden başvuru formunu doldurması ya da 444 40 35 telefon numarasını araması gerekiyor. Başvuru yapanlara nakit yardım, gıda yardımı, eşya ve kıyafet yardımı, bebek maması ve bebek bezi desteği verilmektedir.

İzmir Büyükşehir belediyesi gibi bir çok belediye de vatandaşlara kış aylarına özel destekler vermektedir. Devlet kurumları ve kaymakamlıklardan da kömür yardımı, yakacak yardımı, kıyafet ve eşya yardımı almak mümkün.  Yardım kalemlerini yaşadığınız şehirlerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’ndan da öğrenebilirsiniz. Başvuru işlemlerini de yine vakıflar aracılığıyla yapabilirsiniz.

ihtiyac-sahiplerinin-tum-dertlerine-deva-olacak-yardim-nakit-gida-erzak-cocuk-bezi-hepsi-dagiti-2

SOSYAL YARDIM BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Sosyal yardım alabilmenin en önemli şartı dar gelirli yani ihtiyaç sahibi olmaktır. Yardımlar için genellikle hane içinde yaşayan kişilerin gelir durumuna bakılır. Hane içinde kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden az ise sosyal yardımlar ödenir. Özellikle çocuklu aileler için belediyelerin ve kaymakamlıkların bir çok farklı yardım kalemi bulunmaktadır.