Milyonlarca kişinin merakla beklediği aralık ayı enflasyon rakamları açıklandı. Enflasyon rakamlarının belli olması ile birlikte yıllık bazda enflasyon ortaya çıktı ve vatandaşların maaşlarına bu oranda zam yapıldı. Emekli ve memur maaşlarının yanı sıra sosyal yardım alan vatandaşların maaşlarına da enflasyon oranında zam geldi. 65 yaş aylığı, engelli maaşı ve evde bakım maaşı arttı. Peki zamlı maaşlar ne zaman hesaplara yatacak? Evde bakım maaşı 2022 ne kadar oldu? Evde bakım maaşı başvuru şartları ve detaylar haberimizde…

Aralık ayı enflasyon rakamlarını açıklanması ile birlikte sosyal yardım ödemeleri ne de zam yapıldı. Evde bakım maaşı, 65 yaş aylığı, engelli maaşı gibi kalemler 2022 yılı için zamlı olarak ödenecek. 65 yaş aylığı 828,21 liradan 1055,80 liraya, %40 ile %69 arası engelli maaşı 661,13 liradan 842,81 liraya, Yüzde yetmiş ve üstte engelli maaşı ise 991,69 liradan 1264 liraya yükseldi. Yüz binlerce vatandaşın faydalandığı evde bakım parasına zam yapıldı. Evde bakım desteği 2022 yılı için 494,07 liralık artışla 2292,02 lira olarak ödenecek.

ihtiyac-sahibi-olanlara-guzel-haber-hemen-basvuru-yapanlarin-hesabina-15-ocakta-2292-tl-yatacak-2

ZAMLI MAAŞLAR 15 OCAK'TA HESAPLARA GEÇECEK

Evde bakım maaşı alan vatandaşlar şimdi zamlı maaşlarını ne zaman hesaplara geçeceğini merak ediyor. Evde bakım parası ödemeleri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ayın 15'i ile 30’u arasında yapılıyor. 2022 yılı zamlı evde bakım parası ödemeleri de 15 Ocak'tan itibaren belirlenen illerde vatandaşların hesabına geçmeye başlayacak.

ihtiyac-sahibi-olanlara-guzel-haber-hemen-basvuru-yapanlarin-hesabina-15-ocakta-2292-tl-yatacak-3

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Evde bakım maaşı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evde bakıma muhtaç hasta yaşlı ve engelli vatandaşların ailelerine ödeniyor. Evde bakım parası ödemelerinden faydalanmak isteyenlerin başvuru işlemlerini il ve ilçe merkezlerinde Valilik ve Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığıyla yapmaları gerekiyor. Evde bakım parası alabilmek için bakıma muhtaç kişinin yaşadığı hane içinde kişi başına düşen gelirin Asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor. Evde bakım maaşı başvurusu yapan vatandaşlara gerekli incelemelerin tamamlanması sonrasında bir ay içinde maaş bağlanıyor.